Witamina D3 dla dziecka - jak dawkować? [Porada eksperta]

2014-07-01 16:24

Chciałam się zapytać do którego roku życia dziecko powinno brać witaminę D3? Podaję mu Vibowit i tam znajduje się dawka 1200 jm. Czy to jest wystarczająca ilość dla dziecka? Wcześniej podawałam mu też Devikap w kropelkach.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Dzieci oraz osoby dorosłe, za wyjątkiem sezonu letniego, powinny w naszej szerokości geograficznej suplementować witaminę D3 od września do marca, bez względu na wiek i do późnej starości. Zrób test, jakich witamin i minerałów może ci brakować. Teraz, gdy jest słońce i przebywa się częściej na świeżym powietrzu, można odstawić witaminę D, oczywiście wcześniej konsultując się z pediatrą. On również zdecyduje o dawce witaminy i postaci, w jakiej dziecko powinno ją otrzymywać.

Aby "zrobić zapasy" witaminy D na zimę, należy np. przedramię dziecka odsłonić i, nie posmarowawszy filtrem, wystawić na 20 minut na działanie promieni UV w godzinach 9-11. Po 20 minutach posmarować filtrem 30 lub 50 (w zależności od karnacji), aby zsyntetyzowana witamina D się nie rozłożyła.

Oczywiście ten prosty sposób na "naturalną" witaminę D dotyczy tych osób i dzieci, które w wywiadzie rodzinnym nie mają czerniaka. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta