Z czym nie łączyć Propranololu? [Porada eksperta]

2016-12-07 12:14

Z powodu niedrożnej żyły wrotnej i nadciśnienia wrotnego oraz związanych z tym żylaków przełyku (opaskowane) biorę Controloc 20 1x oraz Propranolol 10 2x dziennie. Z czym nie łączyć tego leku? Lubię grejpfruty, ale wiem, że ich nie mogę jeść, lubię też jabłka gotowane, mus ze świeżej żurawiny, morele, kiwi i wszystkie warzywa, szczególnie sok ze świeżej marchewki i buraczka, pozostałe warzywa gotowane.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie jestem toksykologiem, ani farmakologiem, żeby wyczerpująco odpowiedzieć na twoje pytanie. Nie wiem też, czy bierzesz Propanolol szybko czy wolno wchłaniający się. W literaturze i na podstawie badań ochotniczek, stwierdzono, że Propanolol powinien być spożywany z posiłkiem lub bez, ale zawsze o stałych porach. Pożywienie spowalnia metabolizm wątrobowy tego leku z tabletek o szybkim uwalnianiu, gdyż systemy enzymatyczne żołądkowo-jelitowe i wątrobowe ulegają wysyceniu zarówno przez lek, jak i składniki pokarmowe. W literaturze podkreśla się też, że suplementacja wapnia i witaminy C spowalnia działanie leku. Należy więc unikać też produktów i potraw szczególnie bogatych w te składniki (świeże owoce, pulpy, musy czy koktajle z nich, mleko). Wydaje się, że warzywa gotowane czy soki z marchewki i buraczka będą bezpieczne. Produkty bogate w błonnik też mogą wiązać lek, dlatego nie powinien być on spożywany z produktami pełnoziarnistymi.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE