Zapalenie błony śluzowej dwunastnicy - co jeść? [Porada eksperta]

2013-12-31 14:37

Po silnych bólach brzucha z prawej i lewej strony oraz wymiotowania żółcią, trafiłam do szpitala na 3 dni. Przeszłam badania krwi, moczu, gastroskopię oraz tomografię komputerową. Wykryto zapalenie błony śluzowej dwunastnicy oraz torbiel wielokomorową na prawym jajniku 5,5 cm na 4,8cm. W szpitalu same kroplówki, nic nie jadłam, to było dobrze. Zapisali mi Polprazol i nie wystosowali diety - nikt nie wspomniał mi, co mam jeść - tyle wiem, że warzywa gotowane i mięso także gotowane. Czeka mnie wizyta u ginekologa 2 stycznia. Podejrzewam, że torbiel nie wchłonęła się, miałam wywołaną miesiączkę, ponieważ mam zaburzenia hormonalne. Do 2 stycznia boję się, że torbiel urośnie do 10 cm lub więcej. I te bóle brzucha, które nadal u mnie występują nie tylko w podbrzuszu, są wywołane właśnie ta torbielą. 5 grudnia wyszłam ze szpitala i było w miarę dobrze, ale wymiotów nie było. A dziś rano znów to samo. Jem na siłę po troszeczku, ale kłuje mnie wszędzie, dosłownie cały brzuch. Proszę mi pomóc, co ja mam zrobić? Tabletek nie mogę brać przeciwbólowych, ponieważ podobno właśnie przez tabletki, które jadłam praktycznie codziennie na ból zęba, spowodowały zapalenie błony śluzowej. A jeśli to tylko błona śluzowa, to dlaczego boli mnie żołądek przy schylaniu się? Gdy obracam się w nocy na bok z lewej na prawą stronę i odwrotnie, także boli mnie brzuch. Mam depresję, nie mogę sobie z tym poradzić. Mąż wraca do domu wieczorami po pracy, a cały dzień jestem sama z synkiem 9 lat. Siedzę i czytam różne fora, gdzie ludzie piszą takie straszne rzeczy. Nawet ginekolog mówił, że jeśli torbiel sama pęknie, to dobrze, bo nie jest nowotworowa. Wynik CA125 wyszedł 9, ale piszą wszyscy, że może dojść do zakażenia otrzewnej w jamie brzusznej i jest to silny ból. Nie chcę, aby mi sama pękła! Prosiłam o skierowanie na operację, gdy torbiel miała 5 cm, to dwóch ginekologów odpowiedziało, że nie jest to zagrożenie życia. Boję się... Moja mama miała raka jajnika i wszystko jej wycięli, miała torbiel jednokomorową. Ale wycięli jej wszystko, ponieważ był to już rak. Nie wiem co mam robić! Błagam o pomoc!

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie jestem lekarzem i nie bardzo wiem jak ci mogę pomóc. Wydaje się, że masz objawy, które powinny być diagnozowane w szpitalu.

Spróbuj pić zioła tonizujące pracę przewodu pokarmowego: rumianek, melisę, mniszek czy pokrzywę. Wypijaj napar z odtłuszczonego siemienia lnianego. Jedz lekkostrawnie, czyli wszystko gotowane bez soli i ostrych przypraw, najlepiej często i mało, aby nie zmieniać ciśnienia w jamie brzusznej.

Jeśli w wywiadzie rodzinnym występuje nowotwór, zrób markery nowotworowe.

Zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego, do którego należy jama ustna, jelita i narządy trawiące, rzeczywiście mogło się zrobić od zjadania zbyt dużych ilości leków przeciwbólowych. Dopytaj też lekarza, czy przy bólach brzucha na jakie cierpisz, pomogą tabletki rozkurczające i czy możesz je stosować. I dentystę trzeba odwiedzić koniecznie. Pozdrawiam serdecznie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta