Zapalenie żołądka i dwunastnicy a guzy na jajnikach [Porada eksperta]

2016-02-01 14:08

Czy zapalenie żołądka i dwunastnicy może mieć powiązanie z guzami na jajnikach?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie jestem lekarzem, nie mam też specjalizacji z gastrologii czy ginekologii, ani onkologii. Nie wiem też, jaką masz postawioną diagnozę, zarówno w przypadku pierwszej, jak i drugiej choroby. I tak naprawdę twoje wątpliwości powinien rozwiać gastrolog lub ginekolog. Wydaje się, że te dwa schorzenia nie są powiązane, ale może być też inaczej.

Zapalenie błony śluzowej bez nadżerek może obejmować okolicę gruczołową dna żołądka. Ma ono 3 postacie: powierzchniowe zapalenie błony śluzowej, zanikowe zapalenie błony śluzowej i atrofia żołądka. Ta ostatnia postać zwykle związana jest z niedokrwistością złośliwą i większym ryzykiem raka żołądka.

Druga postać zapalenia błony śluzowej może być spowodowana Helicobacter pylori, dając zaburzenia w trawieniu, wzdęcia itd. Może dojść do zanikowego zapalenia żołądka, powstania grudek chłonnych i chłoniaka żołądka z limfocytów B. Przyczyn może być bez liku: leki, które uszkadzają śluzówkę; zła dieta, palenie papierosów.

Z kolei 70% wszystkich guzów nowotworowych jajnika jest pochodzenia nabłonkowego, 75% przypadków ma charakter łagodny i ma mały stopień złośliwości. Przyczyny nie do końca są poznane. Z pewnością podstawową rolę odgrywają geny dziedziczone rodzinnie. Jajnik jest zbudowany z wielu typów komórek pełniących różne funkcje. Każda z linii komórkowych może dać początek nowotworowi złośliwemu i to jest 25% przypadków. W skrajnych przypadkach zaawansowanego raka jajnika, może się zdarzyć, że przeniesie się on na inne narządy, np. jelita, wątrobę czy śledzionę. Jedyne, co łączy zapalenie żołądka z guzami na jajnikach, to objawy, takie jak: wzdęcia, problemy z trawieniem, ból w dole brzucha lub w okolicy centralnej brzucha, rozpieranie, brak apetytu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta