Zaparcia i Euthyrox - jak się odżywiać? [Porada eksperta]

2014-11-14 13:05

Mam niedoczynność tarczycy. Eutyrox połykam w dawkach 0,75 i 0,88 naprzemiennie. Jestem za gruba (wzrost 161 cm - waga 63 kg). Mam okropne zaparcia. Jak mam się odżywiać?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie ma jakiegoś specjalnego sposobu żywienia przy niedoczynności tarczycy. Należałoby sprawdzić jakie czynniki doprowadziły do twojej nadwagi i skorygować je. Może to być zła dieta, bogata w węglowodany, za dużo mleka i jego przetworów ze zbyt małą ilością warzyw oraz siedzący tryb życia. Jeśli mało się ruszasz czyli nie masz codziennej aktywności np. marsz z kijkami, na poziomie średnio intensywnym, to wtedy i duże dawki hormonu nie zaktywizują twoich komórek do produkcji energii z tłuszczu.

Osoby z chorobami tarczycy powinny udać się do specjalisty dietetyka, który przeanalizuje sposób odżywiania i skoryguje go. Da wskazówki jak zbudować kondycję i jak pracować nad szczupłą masą ciała ruchem. Tarczyca niedoczynna niestety nie lubi diet z ograniczeniem kalorii, bo wtedy metabolizm jeszcze bardziej zwalnia, albo innych ekstremalnych diet. Możesz jeść wtedy tylko sałatę, a mimo to będziesz zwiększać masę ciała.

Dieta przy niedoczynności tarczycy - jadłospis

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE