Zawartość niklu w margarynach [Porada eksperta]

2016-02-29 16:11

Mam alergię na nikiel. Jakie margaryny go zawierają? Czy margaryny do pieczenia, czy również te do smarowania, typu Rama, Delma itp.?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Żaden producent margaryn nie pochwali się tym faktem, ile niklu zawiera jego produkt. Należy jednak przypuszczać, że margaryny zawierające w swoim składzie kwasy tłuszczowe uwodornione (inaczej tgz twarde), będą zawierały nikiel. Dostaje się on tam w procesie utwardzania olejów roślinnych przez uwodornienie, czyli dodanie wodoru pod ciśnieniem w obecności katalizatora niklowego.

Takie tłuszcze są ekonomiczne, łatwe w przechowywaniu, mają dobry wygląd i kolor, dlatego są często wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Można je znaleźć m.in. w wyrobach ciastkarskich, cukierniczych, lodach produkowanych na masową skalę. Poprzedni rok był dla największego producenta margaryn rokiem nowości, czyli mixów masła z margaryną. Szef koncernu Paul Polman ogłosił, że zdrowe są oba tłuszcze: masło i margaryna. W ślad za tym na rynku pojawiły się smarowidła będące mieszanką obu tłuszczy, prawdopodobnie dlatego, że w ostatnich latach znacznie wzrosło spożycie masła, a spadło margaryny.

Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych chwytów marketingowych ostatniej dekady, szczególnie, że dodatek masła jest niewielki (0,5% Delma) i nie dodaje produktowi szczególnej "zdrowotności". Wracając do twojego pytania. Wydaje się, że margaryny przeznaczone do smarowania nie zawierają dodatku utwardzonych kwasów tłuszczowych i nie powinny zawierać niklu. Z kolei wszelkie ciasta, ciasteczka, herbatniki, płatki zbożowe typu crunch mogą zawierać nikiel, bo produkowane są właśnie z tłuszczów utwardzonych. Aby mieć 100% pewność, należałoby zlecić zbadanie pod kątem niklu i palladu (działanie synergistyczne) margaryn i produktów z nimi niezależnemu laboratorium certyfikowanemu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta