Zespół jelita drażliwego. Jak poradzić sobie z biegunką i bólem brzucha? [Porada eksperta]

2017-07-10 6:28

Mam 25 lat, od 10 lat choruję na IBS. Nic nie pomaga. Wszelkie diety itd. Miałem zrobione już wszystkie możliwe badania. Czy jest jakakolwiek dla mnie szansa, żeby komfort mojego życia uległ poprawie? Żeby biegunki, a co za tym idzie ból i przelewanie w brzuchu zanikły, albo chociaż ograniczyły wpływ na moje życie, żeby w końcu moje jelita chociaż w niewielkim stopniu normalnie pracowały.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Zwykle w tego typie dolegliwości, pomaga choć nie zawsze selekcja produktów i potraw, które powodują biegunki. Wiadomo, mleko i produkty je zawierające, owoce, surowe warzywa, tłuste produkty, wywołują biegunki. Niekiedy jednak choroba zaskakuje, bo dolegliwości wywoła produkt "bezpieczny". Zawsze w takim momencie powinieneś przejść na własną wersję Food Map, czyli metodą prób i błędów ustalić, co uspokaja jelita. Może to być ryż z marchewką, kleik owsiany, kisiel etc. Bezglutenowo, bezmlecznie i bez mięsa, na krótki okres, aż jelita się uspokoją. W twoim przypadku warto też prowadzić uregulowany tryb życia: regularnie spożywać posiłki, prowadzić higieniczny tryb życia i nauczyć się radzić sobie ze stresem. Kolejną rzeczą, która możesz zrobić, to badanie kału w Poznaniu (Vitalmmun), oznaczenie białek, flory bakteryjnej, które pozwoli dobrać odpowiednią strategię działań, np. suplementację odpowiednimi szczepami bakterii.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE