Zmiana odchudzania środkami przeczyszczającymi na dietę [Porada eksperta]

2016-04-20 6:49

Od grudnia zażywam środki przeczyszczające. Od ok. 1,5 tygodnia nie mogę się załatwić. Zażyłam wtedy 4 tabletki. Zauważyłam krew w stolcu. Nie chcę być gruba... Nie wiem, co robić. Mam 18 lat, jestem dziewczyną.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Branie środków przeczyszczających na odchudzenie jest złym wyborem. Po pierwsze dlatego, że rozleniwia jelita i sprzyja powstawaniu stanów zapalnych - bardzo trudnych w leczeniu; po drugie, generuje głód.

Należy zacząć od tego, aby ocenić to, czy rzeczywiście masz nadwagę i jaką, poszukać przyczyn. Może to być nieodpowiednia dieta, ale również styl życia i zbyt mała dawka codziennego ruchu, stres, problemy hormonalne i alergie pokarmowe. Najlepiej byłoby pójść do dietetyka, który opracuje dla ciebie odchudzający program żywieniowy i zajmie się zaparciami. Być może potrzebujesz takiej diety, która zwiększy masy kałowe i w ten sposób poprawi perystaltykę jelit. Wtedy w diecie powinno znaleźć się więcej buraków, kukurydzy, owoców suszonych. Może być też tak, że potrzebujesz wsparcia fermentowanymi produktami mlecznymi z dobrymi bakteriami, które również usprawniają pracę jelit. Oprócz diety ważny jest ruch. Szybki marsz połączony z przeponowym, głębokim oddychaniem ułatwia wypróżnianie i oczyszcza organizm z nagromadzonych gazów w przewodzie pokarmowym. Powinnaś, po wstaniu i wypiciu szklanki wody z sokiem z cytryny, zaaplikować sobie 30-minutowy szybki marsz. Nagrodą za systematyczny ruch będzie szczupła sylwetka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta