Zmiana wagi (tycie) w innym klimacie [Porada eksperta]

2015-01-22 13:06

Zwracam się z pytaniem: jaki wpływ ma zmiana klimatu na organizm (tycie)? Opiszę w skrócie swój przypadek. Zawsze byłam szczupła. Wyjechałam za granicę do pracy, gdzie ruch był umiarkowany. Przez 4 miesiące mieszkałam w hotelu. Kraj to Turcja. Porcje żywienia zwiększyły się, ale niezbyt drastycznie. Przytyłam ok. 15 kg. Chcę zaznaczyć, że piłam sporo płynów, tylko woda niegazowana. To nic nie dawało. W pierwszym miesiącu +4kg. Odchudzałam się 2 lata z tego nadmiaru. Za drugim razem wyjechałam w to samo miejsce na 2 miesiące. Postanowiłam nie jeść już takich posiłków. Jedyne, co spożywałam to: ok. 2 l wody niegazowanej dziennie, śniadanie i niekiedy do obiadu owoc (dużo grejpfrutów), warzywa surowe, jogurt naturalny, mleko ok. 2%, płatki tylko owsiane, sery i chleb ciemny. Doraźnie ryż, makaron - raz na tydzień. Porcje były umiarkowane, aby nie być ciężką. Mimo tego przytyłam 7 kg. Dodam też, że ćwiczyłam - cardio i siłowe. Nikt nie potrafi odpowiedzieć mi na to pytanie. Tym razem chcę wyjechać gdzieś, gdzie średnia temperatura jest o 10 st. niższa niż poprzednio, ale obawiam się, że to zakończy się przytyciem. Nie mam problemu z hormonami, tarczycą itp. Jedyne co, to po tym wyjeździe często mam mdłości po jedzeniu i jestem w trakcie wykonywania badań.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Wpływ klimatu na spadek tempa metabolizmu ma wpływ, ale niewielki. Raczej przyczyny szukałabym w niskiej aktywności fizycznej, może w zjadaniu małej ilości posiłków 1-2 dziennie. To jest południe, tam się wolniej żyje. Obowiązkowo sjesta. Zmiana diety też mogła mieć wpływ na spadek tempa metabolizmu.

Aby wiedzieć jak pani pomóc, należałoby przeanalizować dokładnie dietę: czy zjadała pani więcej węglowodanów czy białek? czy może za dużo tłuszczu? Ocenić skład ciała i opracować strategię aktywności fizycznej. Być może pani tycie jest związane ze wzrostem masy mięśni? Ćwiczenia cardio oraz siłowe, świetnie rozwijają masę mięśniową. Po wykonaniu badań proszę wybrać się do specjalisty dietetyka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta