Żylaki odbytu - w jakich produktach znajdę błonnik? [Porada eksperta]

2015-02-25 17:35

Mam prawie 38 lat i podejrzenie żylaków odbytu. Byłem u lekarza rodzinnego, który dał mi skierowanie do chirurga. Mam niewielkie krwawienia z odbytu, co prawdopodobnie jest spowodowane tym, że mało się ruszam i najprawdopodobniej tym, że stosuję nieodpowiednią dietę. Choroba u mnie spowodowana może być również z tego powodu, że prawie od 24 lat poruszam się o kulach łokciowych z powodu niedowładu kończyn dolnych, po przebytym w dzieciństwie zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych w wieku 14 lat. Dowiedziałem się że, by utrzymać dobrą dietę trzeba stosować odpowiednią dawkę włóknika (błonnika) i pić około 4 l płynów na dobę, jeść jarzyny i dużo się ruszać. Nie bardzo wiem, w jakich produktach żywnościowych znajduje się włóknik. Jakie produkty mam kupować, żeby zawierały włóknik?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Aby nie było zaparć, nie tworzyły się żylaki odbytu, należy jeść błonnik (włóknik) w ilości ok. 25-35 g dziennie, co oznacza na śniadanie zjedzenie np. płatków owsianych z otrębami pszennymi, ugotowanych na wodzie, ale z dodatkiem jogurtu naturalnego. Dodatkowo również z owocami sezonowymi. Powinieneś też codziennie zjeść przynajmniej 3, 4 warzywa w postaci zup czy surówek lub sałatek. Powinien być to brokuł, fasolka szparagowa, ale również pomidory, ogórki, sałaty. Do tego lekkostrawne mięso drobiowe, 2 razy w tygodniu tłusta ryba: łosoś, makrela, śledź i do tego napoje mleczne fermentowane, odtłuszczone z dobrymi bakteriami: kefir, maślanka, jogurt naturalny, w ilości ok. 500 ml. Na stronie www.poradnikzdrowie.pl znajdziesz mnóstwo informacji o roli błonnika w organizmie i jego ilościach w produktach spożywczych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE