Biegunki, osłabienie. Czy to zespół jelita drażliwego? [Porada eksperta]

2016-07-04 9:13

Od ponad roku miałam problem z wychodzeniem z domu z powodu częstych wypróżnień. W międzyczasie jadłam jagody goji, przeważnie rano. Jadąc raz pociągiem do miejsca oddalonego o pół godziny, latałam do łazienki, ale było mi nie dobrze, nie mogłam chodzić, tak mi było słabo. Przez ten okres czasu bardzo dużo ''przeszłam''. Leczyłam się na jelita u pediatry i miesiąc miałam spokój, potem znowu się odnowiło, zaczęłam brać osłonę na żołądek - bo mam wrzody - lek uspokajający ziołowy i jest lepiej, chociaż nadal mam dni typu biegunka jelitowa i nie wyjdę wtedy z domu. Co robić, czy to zespól jelita drażliwego?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Diagnozowanie chorób jelit wymaga wielu specjalistycznych badań i odpowiedniego leczenia, które powinnaś wykonać w trybie pilnym. Możesz mieć zespół jelita drażliwego, celiakię, ale też chorobę Leśniowskiego-Crohna, która wymaga dozowania odpowiednich leków i ścisłej diety.

W przypadku niespecyficznych chorób jelit, najlepiej jest wykluczyć z diety gluten, cukier, a więc owoce suszone, owoce świeże oraz produkty, które wzmagają fermentację w jelitach, należą do nich: świeże pieczywo, owoce, słodycze, mleko i jego przetwory; jogurty, serki, desery czy wreszcie produkty ciężkostrawne i tłuste i tzw. zdrowe, czyli produkty pełnoziarniste, ciężkie chleby, grube kasze czy pestki i ziarna.

W przypadku zaostrzenia objawów należy jeść podsuszane pieczywo białe, gotowaną marchew i ziemniaki, mięso drobiowe - przekąskowo, co godzinę odrobinę. Chore jelita nie znoszą długich przerw bez jedzenia. Warto też wykonać w Instytucie Mikroekologii (Poznań) posiew kału, kalprotektynę, aby było wiadomo, w jakim stanie są jelita i jaką florą bakteryjną powinno się je zasiedlić, aby poprawić ich funkcjonowanie. Choroba Leśniowskiego-Crohna może manifestować się stanami zapalnymi, pojawiającymi się w jamie ustnej, żołądku i często mylona jest z innymi chorobami przewodu pokarmowego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta