Co jest powodem tycia bez zmiany stylu życia? [Porada eksperta]

2017-10-12 10:44

Od jakiegoś czasu mam pewien problem w wagą. Od 4 lat stopniowo przez zmniejszenie porcji posiłków, nie rezygnując ze słodkości i ćwicząc, chudłam i osiągałam wynik -17 kg. Teraz od jakiegoś czasu (parę miesięcy), stosując wszystko co powyższe, waga się zwiększyła o 5 kg, najbardziej widzę to na brzuchu, jego dolnej części. Przez cały czas bez zmian mam pracę siedzącą, jest to praca z ludźmi, troszkę stresująca. Mam wrażenie, że przemiana materii trochę też się pogorszyła. Nie wiem, co może być powodem tycia.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Kuracja odchudzająca nie może trwać wiecznie, dlatego że organizm szybko adoptuje się do takich warunków, obniża tempo metabolizmu (co prawdopodobnie zależy od genów). W wyniku tego będzie gromadził tkankę tłuszczową, aby przetrwać trudny okres. Jednym słowem, aby schudnąć, należy jeść i kontrolować skład ciała, ćwiczyć, ale rozsądnie, czyli np. codziennie maszerujemy 3 x 20 minut, a nie godzina intensywnych ćwiczeń, dwa razy w tygodniu, które wywołują wzrost kortyzolu i wahania poziomu cukru oraz apetytu i wzrost tkanki tłuszczowej i brzusznej.

Sposób żywienia powinien być opracowany przez specjalistę, program ruchowy również (nie żadne kasety z celebrytkami). Gromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu to efekt: siedzącego trybu życia, słodyczy, stresu i w konsekwencji wahań hormonów. W twoim przypadku warto skontrolować TSH, oznaczyć poziom witaminy D we krwi i sprawdzić morfologię.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta