Częste wypróżnianie u biegacza [Porada eksperta]
Jestem biegaczem i prawie zawsze podczas biegania mam kłopot z tym, że chce mi się wtedy do toalety. Nie chodzi o problemy z moczem tylko z kałem. Rano po porannej toalecie po przebiegnięciu paru kilometrów też się zachciewa. W internecie dużo jest tematów o problemach żołądkowo-jelitowych, ale to mi nic nie wyjaśnia. Przed bieganiem czekam 2 lub 3 godziny, ale to nie zawsze działa. Nie wiem nawet do jakiego lekarza mam iść, bo boję się, że mnie wyśmieje. Może powinienem zrobić jakieś badania, tylko nie wiem jakie.
Ilość wypróżnień jest cechą indywidualną. Zależy od diety, rytmu dnia, stylu życia i pór posiłków. Biegacze ze względu na rodzaj wysiłku często mają problemy z wypróżnieniami. Częściej trafiają się biegacze z przewagą luźnych stolców, biegunek czy torsji. Ale zdarzają się i to wcale nie rzadko również zaparcia, które związane są z chronicznym odwodnieniem i brakiem odpowiedniej ilości błonnika w diecie, niedożywieniem czy niedoczynnością tarczycy.
W twoim przypadku, zaczęłabym od szczegółowej analizy sposobu żywienia. Powinieneś przez 7-10 dni, zanim nie odwiedzisz dietetyka, poprowadzić dzienniczek i zapisywać w nim: co jesz i o której godzinie, pory treningów i wypróżnień oraz umieszczać tam opisy kału. Jego kolor, konsystencję oraz to, czy nie ma w nim fragmentów niestrawionego pokarmu, krwi, śluzu. Istotne też będą takie objawy, jak bóle brzucha, wzdęcia, częste parcie.
Kolejny krok to wykonanie badań: morfologii krwi z rozmazem, aby było wiadomo, czy składniki z pożywienia "nie uciekają z kałem", ogólne badanie moczu oraz posiew kału. Możesz mieć zwyczajną infekcję i rozrost bakterii, które są odpowiedzialne za luźne i częste stolce. Leczenie odpowiednim antybiotykiem rozwiąże twój problem (nawet u lekarza pierwszego kontaktu). Podobnie będzie z korektą diety czy zmianą pór treningów ich intensywności po analizie dzienniczka. Jeśli, mimo tych zabiegów, problem nie zniknie, konieczna będzie wizyta u gastroenterologa i pogłębiona diagnostyka.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta