Czy jedzenie leczy chorobę wrzodową i refluks? [Porada eksperta]
Ciekawi mnie, czy poniższe produkty są polecane czy też zakazane przy wszelkich problemach wrzodowych, refluksowych itp. Chodzi mi o: białko kulturystyczne w proszku, nie sojowe, mleczne, glutamina (podobno zdrowa na jelita), frytki (z moich doświadczeń wynika, że frytki bardzo mi pomogły, a są bardzo nie polecane, jednak jako produkt mączny i lekko tłusty sprawiały się wyśmienicie w łagodzeniu stanów wrzodowych, a jednocześnie są lekkostrawne, o dziwo!), kasza gryczana, otręby - znalazłem bardzo sprzeczne odpowiedzi w internecie w tym względzie, aloes w postaci soku, sok z kokosa, olej lniany, olej kokosowy, olej z czarnuszki, kminek, kmin rzymski, budyń - działa u mnie tak samo wyśmienicie jak frytki, żurawina - podobno naturalny lek na Helicobacter, herbata z czystka, grejpfruty i soki z nich, sok z kapusty, kapusta kiszona. Czy są jakieś produkty zbadane, które nie tylko pasują do diety lekkostrawnej i wrzodowej, ale mają udowodnione właściwości zobojętniające HCL w żołądku, a więc działają przeciwko Helicobacter?
Nie ma badań, które potwierdzają: te produkty spożywcze zobojętniają nadmiar kwasu solnego w żołądku, a te nie. Nie ma również badań określających produkty spożywcze, które zabijają Helikocacter pylori. Również nie ma badań, które opisują, jak działają na chorą śluzówkę przewodu pokarmowego: oleje, aloes, sok z kokosa, frytki, budyń (cukier i mleko) czy przetwory z żurawiny, owoce cytrusowe, kwaszonki czy czystek.
Zalecenia dietetyczne podkreślają indywidualny dobór produktów przy chorobie wrzodowej czy refluksie, ale oczywiście ma to być realizacja diety lekkostrawnej. Produkty silnie skoncentrowane, typu suszone owoce czy odżywki białkowe, również kwaszonki, raczej będą u większości chorych powodować zaostrzenie objawów choroby. Nie ma też cudownego produktu spożywczego, który wyleczy z wrzodów, drażliwego jelita. Należy też pamiętać, że wrzody mogą być manifestacją innych chorób przewodu pokarmowego, dlatego zawsze powinny być diagnozowane przez specjalistę.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta