Czy to jest nietolerancja histaminy? [Porada eksperta]
Po zjedzeniu produktów bogatych w histaminę np. sery, pomidory, cytrusy, wędzone ryby itp., jest ich dużo, mam obrzęk nosa, spływającą wydzielinę po gardle, łzawienie oczu, ogólne złe samopoczucie, brak energii. Gdy odstawiam te produkty, widzę zdecydowaną poprawę. Zrobiłem badanie Aktywność diaminooksydazy (DAO) tam jest przedział 10,7 – 34,6 IU/ml, a mi wyszło 12, czyli dolna granica, ale w normie. Czy to może być ta nietolerancja mimo wszystko, a może coś innego?
Histamina jest aminą biogenną wydzielaną przez wiele komórek w organizmie i działającą na wiele układów, może być też wchłaniana z pokarmów, które ją zawierają. Uwalnia się pod wpływem czynników alergicznych. Posiada specjalne receptory w skórze, układzie nerwowym oraz oddechowym, pokarmowym, dając reakcje niespecyficzne. U ciebie w śluzówce noso-gardzieli, u innych na twarzy czy w postaci migren i bóli głowy. W twoim przypadku działa na śluzówkę nosa.
Badania pokazują, że nietolerancja histaminy jest związana z chorobami zapalnymi jelit, przewodu pokarmowego, Chorobą Leśniowskiego-Crohna czy colistis ulceroza. Może również wpływać na układ krwionośny i zaburzać produkcję krwinek czerwonych. Histamina jest rozkładana w organizmie przez dwa enzymy DAO i raz N-metylotransferazę-histaminy (HNMT). Jeśli jest ich zbyt mało, może to być spowodowane niekorzystnym wariantem genu produkującego te enzymy albo chorobami przewodu pokarmowego, zbyt dużą ilością zjadanych leków, czy wypijaniem zbyt dużych ilości alkoholu. Raczej nie należy spodziewać się u ciebie defektu genetycznego w produkcji enzymów rozkładających histaminę, ale mogą to być np. problemy z przewodem pokarmowym? Dopóki nie uda się tego ustalić jednoznacznie, unikaj produktów bogatych w histaminę.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta