Czym zajmuje się fizjolog żywienia, a czym dietetyk? [Porada eksperta]
Czy fizjolog żywienia oznacza to samo co dietetyk? Jeśli tak, to dlaczego inaczej się nazywa? Jestem farmaceutą, wiedza o żywieniu jest bardzo przydatna. Czy zna pani jakieś szkoły lub kursy, po których uzyska się szersze spojrzenie na ten temat?
Spis treści
Czym zajmuje się fizjolog?
Najprościej, fizjolog ma wiedzę na temat tego, co dzieje się ze składnikami pokarmowymi po rozdrobnieniu, trawieniu i wchłonięciu w komórkach czy narządach i jaki to ma wpływ na cały organizm. Przy diagnozowaniu pacjenta przed ułożeniem programu dietetycznego potrzebuję morfologii, lipidogramu, badania poziomu cukru we krwi, elektrolitów, badania moczu. Zdarza się też, i to wcale nierzadko, że dodatkowo decydujemy się na test nietolerancji pokarmowych, badania genetyczne czy próbę wysiłkową. Wszystko po to, aby bardzo precyzyjnie określić typ metabolizmu i jego defekt (a znaczenie może mieć nawet niepełne uzębienie). Wtedy można indywidualnie ustalić program dietetyczny i ruchowy. Najważniejsze, aby nie szkodzić pacjentowi i pomóc mu kontrolować chorobę albo - jak w przypadku otyłości czy nadwagi - pozbyć się jej raz na zawsze.
W czasach kiedy studiowałam żywienie człowieka na warszawskiej SGGW, dietetyka i fizjologia były dwoma odrębnymi specjalizacjami, które wybierało się po trzecim roku studiów. Nie wiem, czy teraz też tak jest. Nie jestem też zorientowana, czy są prowadzone kursy na fizjologa żywienia. Może na wydziałach lekarskich, na kierunku zdrowie publiczne?
Czym zajmuje się dietetyk?
Dietetyk przygotowuje jadłospisy dla osób chorych lub zdrowych oraz udziela porad z zakresu zdrowego żywienia, ustala jadłospisy, w tym np. dla dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży, sportowców. Dietetyk nie tylko udziela indywidualnych porad, ale również pracuje w placówkach żywienia typu szpitale czy sanatoria, gdzie ustala jadłospisy, które są realizowane przez personel "kuchenny". Stosuje zasady systemu HACCP (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) w trakcie przygotowywania potraw, nadzoruje i kontroluje etapy produkcji posiłków, również kontroluje warunki przechowywania żywności oraz jakość produktów spożywczych. Może również prowadzić szkolenia dla pracowników, biorąc pod uwagę GHP (Dobra Praktyka Higieniczna) oraz GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna).
Zarówno dietetyk, jak i fizjolog mogą prowadzić własne gabinety, jednak dietetyk jest lepiej przygotowany do pracy w szpitalu czy sanatorium. Fizjolog lepiej sprawdzi się pracując ze sportowcami, osobami amatorsko uprawiającymi sport, z dolegliwościami zdrowotnymi, jak np. nadwaga, insulinooporność, problemy ze stawami, dna moczanowa czy cukrzyca, współpracując z lekarzem.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta