Dieta dla 6-latki z nadwagą, wysokim cholesterolem [Porada eksperta]

2014-12-15 14:24

Moja córeczka przy wzroście 130 cm waży 32.400 kg. Cholesterol ma ponad 200. Wiem już, że musimy się odchudzać tylko jak?Najchętniej jadłaby tylko mięso i to pieczone lub smażone, kluski śląskie, pierogi. Z warzyw jest uznawany pomidor, z owoców jabłko, banan i mandarynka. Pije wodę truskawkową i tylko ewentualnie herbatkę. Kanapki tylko z szynką lub Nutellą, uwielbia też parówki Da się z tego ułożyć jakąś dietę?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Trzeba zrobić specjalistyczne badania, aby wykluczyć podłoże chorobowe tycia. Kolejna sprawa to zrobienie testów na nietolerancje pokarmowe. Może być tak, że twoje dziecko tyje dlatego, że nie toleruje jakiegoś, albo kilku produktów. Polecam Instytut Matki i Dziecka na Kasprzaka w Warszawie. Jeśli chodzi o dietę, należy bezwzględnie wykluczyć słodycze, napoje słodzone, uczyć dziecko nowych nawyków żywieniowych czyli małe porcje jedzenia, ale częste, dużo warzyw i ruch, ruch, ruch. Warto też odwiedzić psychodietetyka, który da praktyczne wskazówki, jak nauczyć dziecko jedzenia warzyw, jak zachęcić do aktywności fizycznej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE