Dieta i ćwiczenia przy podwyższonym cholesterolu i dnie moczanowej [Porada eksperta]

2016-06-10 8:21

Co można jeść przy podwyższonym cholesterolu i dnie moczanowej?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Często dna moczanowa związana jest z zespołem metabolicznym, nadwagą i otyłością. W zależności od zaawansowania choroby (dny) i lipidogramu, a także leków, jakie bierzesz, sposób żywienia ustala się indywidualnie, uwzględniając tryb życia, czyli na przykład to, czy jesteś aktywny sportowo, czy prowadzisz siedzący tryb życia.

W zależności od stopnia nasilenia dny właściwie możesz jeść wszystko, ale w odpowiednio małych ilościach. To z kolei zależy od tego, czy bierzesz leki, jak często masz ostre ataki choroby. W trakcie ataku bólu niestety musisz ściśle przestrzegać diety niskopurynowej.

Póki co, wskazane jedzenie dużej ilości warzyw, produktów pełnoziarnistych, niskotłuszczowych produktów mlecznych. Należy wybierać produkty białkowe niskopurynowe i ograniczyć w diecie tłuszcze zwierzęce oraz słodycze, alkohol. Zalecana aktywność fizyczna powinna być o średniej intensywności w postaci spacero-marszów, najlepiej z kijami, aby nie przeciążać stawów, wzbogacona o system fitnessu powięziowego, aby utrzymać stawy oraz struktury stabilizujące je w dobrej kondycji i pełnej ruchomości. Są to ćwiczenia w odciążeniu, czyli na piłkach z rolerem etc. Bez aktywności fizycznej trudno ci będzie zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu. Możesz też dużo chodzić, najlepiej codziennie, pływać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta