Dieta po usunięciu żylaków odbytu [Porada eksperta]
Jestem w piątej dobie po operacji chirurgicznej usunięcia żylaków odbytu. Od tamtej pory wystąpiły u mnie dwa wypróżnienia, bardzo bolesne, włącznie z omdleniem. Stolca jest mało i jest niezbyt luźny. Mam wrażenie, że gdyby był luźniejszy, to ból byłby mniej dotkliwy. Kompletnie nie wiem co jeść. Dieta płynna i półpłynna, to bardzo okrojone sformułowanie. Nie wiem czy w tym wypadku bardziej jest wskazana mniejsza czy większa ilość błonnika. Ja od tego czasu jadłam kisiel, jogurt, sucharki, zmiksowany rosołek, piję wodę. Oczywiście, wszystko w minimalnych ilościach, codziennie jest to co innego i góra raz na dzień. Popijam też parafinę. Po ostatnich bolesnych przejściach, chyba zostanę przy samym piciu. Przyszły mi do głowy miksowane zupki lub gotowe obiadki dla niemowląt, ale sama już nie wiem. A co np. z kawą z mlekiem? Proszę o konkretne przykłady posiłków i poradę o dodawaniu kolejnych produktów do diety. Z bolesną niecierpliwością czekam na odpowiedź, pozdrawiam, Z.
Witaj. Problem bolesnego zaparcia to praktycznie norma przy tego typu zabiegach, a to dlatego, że następuje znaczne zagęszczenie mas kałowych z powodu wchłonięcia wody w jelicie grubym. Oczywiście, niedługo wszystko wróci do normy, w tym praca jelit i zaparcia nie będą już bolesne.
Stosuj się do zaleceń lekarza, również w kwestii rycyny. Po diecie płynnej, kleikowej zalecił on dietę półpłynną, zwykle stosowaną w 6 dobie po operacji. Oznacza to, że produkty stałe należy rozdrobnić, zmiksować i rozcieńczyć.
Dotychczas stosowaną dietę można wzbogacić m.in. o sery twarogowe (półtłuste lub chude rozdrobnione i zmiksowane z mlekiem, jogurtem), bardzo rzadkie budynie mleczne, gotowane rozdrobnione białko jaja, które można połączyć z mlekiem, rosołem lub zupą jarzynową oraz gotowane chude mięso i ryby, dokładnie zmielone lub zmiksowane i połączone z płynem, np. z chudym rosołem, wywarem z warzyw, zupą jarzynową, rzadkim kleikiem. Pieczywo powinnaś moczyć i powinno być ono białe.
Wiadomo, warzywa i owoce bez skórki powinny być pokrojone na bardzo małe cząstki i rozmoczone w płynie. Warzywa i owoce zaleca się spożywać bez skórek i pestek. Powinny być one gotowane, pieczone, przetarte, zmiksowane, w postaci np. kisielu ze świeżych owoców (najlepiej bez cukru), puree, musu, zupy, koktajlu owocowego lub warzywnego, rzadkiej zupy. Szczególnie polecane są w tym okresie gotowe zupy i desery dla niemowląt.
Myślę, że metodą prób znajdziesz dla siebie optymalne menu. Kolejnym etapem będzie dieta lekkostrawna. Pozdrawiam.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta