Dieta przy bólach brzucha [Porada eksperta]

2013-04-01 18:01

Mój syn (12 lat) miał robioną gastroskopię, z której wynika, że ma niewydolność wpustu i odzwiernika. Co powinien jeść, aby załagodzić objawy bólu brzucha i wymiotów?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Dieta powinna być dostosowana do wieku i aktywności syna, zaspokajać zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Posiłki powinny być często jedzone, ale o niewielkiej objętości (5-6), niezbyt gorące i nie zimne, o temperaturze pokojowej i rozdrobnione, aby dziecko gryząc nie połykało powietrza i mogło dokładnie pogryźć. W diecie wykluczone są potrawy ciężkostrawne, tłuste mięsa, suche strączkowe, kapustne, tłusty nabiał, produkty smażone i mocno przyprawione, oraz ocet, musztarda, chrzan, czekolada, słodycze, napoje gazowane,sok pomidorowy czy pomarańczowy, kakao. Po posiłkach większych powinna być możliwość "poleżenia". Trzeba też unikać ciasnych ubrań na brzuchu, pracy w skulonej pozycji. Przykładowy jadłospis:

Śniadanie: zupa mleczna: np kaszka manna na mleku z syropem

II śniadanie kawałek ciasta drożdżowego, maślanka naturalna

Obiad: zupa jarzynowa (bez kostki, ani mięsa) z ciastem lanym; po 2-3 h ziemniaki pure, potrawka z kurczaka, marchewka ugotowana; kompot

Podwieczorek: biszkopt z owocami

Kolacja; kanapki z pieczywem mieszanym i gotowana wędliną, albo twarożek z małą ilością cienkiego szczypiorku. Do picia woda, albo herbatki ziołowe za wyjątkiem mięty, lekko dosładzane miodem. 

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta