Dieta przy chorych nerkach i wysokim cholesterolu [Porada eksperta]
Moje nerki słabo pracują (prawa 30%, lewa 45%), jestem po dwóch zabiegach, mam bardzo wysoki cholesterol. Do tego mam chorą wątrobę. Szukam pomocy, porady, jak mam żyć, jak się żywić? Gdzie szukać ratunku? Proszę o poradę i pomoc. Wiem, przede wszystkim dieta, ale jaka? Żeby nie zaszkodzić jednemu albo drugiemu organowi?
Dieta dla ciebie powinna "oszczędzać" nerki i składać się z produktów "przyjaznych" wątrobie. Ze względu na niewydolność nerek ograniczeniu musi ulec spożycia białka, sodu, fosforu czy potasu. Jeśli chodzi o białko powinnaś zjeść go 20--55g i powinno ono być lekkostrawne pochodzić z ryb, chudego nabiału. Z kolei, aby zostało ono odpowiednio wykorzystane przez organizm musisz dostarczyć energii w postaci węglowodanów i tłuszczu. Ten ostatni powinien pochodzić z morskich ryb oraz roślin, aby obniżyć poziom cholesterolu.
Znacznie powinnaś ograniczyć spożycie sodu, dlatego, że nerki niestety nie wydalają go. Należy wówczas wyeliminować z diety wszystkie produkty z dodatkiem soli kuchennej, takie jak: konserwy, marynaty, wędliny przetwory mięsne, produkty wędzone, sery żółte, kiszonki, koncentraty spożywcze z dodatkiem glutaminianu sodu (kostki rosołowe, zupy i sosy z proszku, jarzynka, vegeta). Potraw nie powinnaś dosalać. W niewydolności nerek dochodzi do upośledzenia wydalania fosforu. Wysokie stężenia fosforu prowadzą do odwapnienia i osteoporozy. Aby ograniczyć spożycie fosforu zrezygnuj z produktów takich jak: podroby, cielęcina, ryby, płatki zbożowe, pieczywo razowe, suche nasiona roślin strączkowych, napoje gazowane. Nie powinnaś wyeliminować z diety mleka i jego przetworów, a szczególnie kefiru, jogurtu, serów twarogowych. Produkty te, pomimo że zawierają duże ilości fosforu, to jednak są również bogatym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia i dlatego powinny się znaleźć w diecie. Należy natomiast zrezygnować z serów żółtych i topionych.
Przy pogarszającej się czynności nerek i przy podwyższonym poziomie potasu powinnaś ograniczyć spożycie tego pierwiastka przez ograniczenie w diecie produktów takich jak: czekolada i wyroby czekoladowe, kakao, orzechy, suche nasiona roślin strączkowych, kasza (szczególnie gryczana), suszone śliwki, figi, banany, owoce cytrusowe, awokado, grzyby, ziemniaki, marchew, pomidory (szczególnie ketchup i koncentrat pomidorowy), warzywa liściaste oraz niektóre przyprawy, takie jak: suszona pietruszka, bazylia, estragon, papryka w proszku. Jak widzisz powinnaś stosować zalecenia diety lekkostrawnej niskosodowej, niskobiałkowej. Praktycznie jest to dieta oparta na potrawach z ziemniaków i ryżu z dodatkiem owoców czy lekkostrawnego mięsa i warzyw.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta