Dieta przy przepuklinie dolnego zwieracza przełyku [Porada eksperta]
Mój problem to przykry zapach z ust! Jestem po badaniu gastroskopii i stwierdzono u mnie przepuklinę dolnego zwieracza przełyku. Pracuję fizycznie 10 godzin dziennie. Mój posiłek składa się z 3 rożnych bułek z wędliną i serem, jogurtu i owoców. Przed wyjściem do pracy jem owsiankę na mleku albo kaszkę manną, albo 2 kromki chleba - tost z twarożkiem i dżemem. Piję 2 herbaty dziennie i 1,5 l wody. Poza tym jem raczej w pośpiechu i lubię zjeść więcej na raz. Zapachu raczej u siebie nie czuję i to jest najgorsze, bo informują mnie o nim najbliżsi. Wiem, że alkohol jest w moim przypadku niewskazany. Przyznam, że czasem raz w miesiącu lubię wypić whisky z colą. Szczególnie nie mogę sobie poradzić z tym problemem, kiedy znajdę się wśród gości. Jaką dietę musiałabym stosować? Boję się, że schudnę, bo przy wzroście 180 cm ważę 65 kg. W jaki sposób mogłabym poznać, że mam nieświeży oddech? Zapomniałam dodać, że wracam do domu wieczorem o 18.30, później jem gorący posiłek: zupa, mięso i surówka.
Przykry zapach z ust i przepuklina raczej nie są ze sobą związane. Ze względu na przepuklinę dolnego zwieracza przełyku, powinnaś jeść 6 albo i więcej małych posiłków. Powinny one być lekkostrawne, ze zmniejszona ilością tłuszczu i niestety cukru, powinny być wolno jedzone. W twoim przypadku należy zrezygnować z razowego ciężkiego pieczywa, tłustych, smażonych potraw, używek: alkoholu, mocnej kawy i herbaty.
Przy twojej chorobie nie powinnaś tez dźwigać. Praca fizyczna powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, zaostrzając chorobę.
Jeśli chodzi o przykry zapach z ust, powinnaś go spróbować zdiagnozować. Być może, że można go powiązać z próchnicą, pasożytami w przewodzie pokarmowym, alergią pokarmową, zaparciami albo niedostateczną produkcją enzymów trawiennych. W tej sytuacji, zanim nie zrobisz stosownych badań, możesz skorzystać z ziół poprawiających trawienie jak np. karczoch, dziurawiec, kozieradka wzbogaconych o enzymy trawienne pochodzenia roślinnego. Ułatwiają one trawienie, a pokarm nie zalega w przewodzie pokarmowym.
Z twojego listu wynika, że w pracy jesz zbyt mało, a najwięcej wieczorem, dlatego trudno jest ci strawić ten ostatni posiłek. Skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu i zrób stosowane badania. Pozdrawiam!
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta