Dieta redukcyjna dla kobiety pracującej fizycznie [Porada eksperta]
W godzinach 18-20 mam udój krów. Czy kolację na redukcji powinnam jeść przed wysiłkiem, czy po wysiłku? Zazwyczaj zjadam 2 kromki razowca z białkiem i warzywami. Dzień zaczynam o 5, a kończę o 22, czasem po 22, zależy od pory snu dziecka. Jak godzinowo rozłożyć posiłki? Jak powinien wyglądać rozkład BTW w gramach, jeśli chcę zdrowo zgubić chociaż 4 kg?
Jeśli udój trwa w godzinach 18-20, to kolację zjedz po udoju, szczególnie że chodzisz spać o 22. Przez okres około czterech tygodni zrezygnuj z dodatku skrobiowego w wieczornym posiłku. Jedz np. białko w postaci mięsa lub ryb (gotowane i pieczone) w ilości 100-150 g mięsa, ryby więcej - ok. 200 g (np. pstrąg) z taką samą ilością warzyw albo nawet większą. Brokuł, kalafior, sałaty, pomidory, ogórki, dużo kiełków, rzodkiewki, kwaszonki. Jeśli jednak rano będziesz głodna, należy do ostatniego posiłku włączyć skrobię.
Pory posiłków: śniadanie po porannym udoju 7-8 i kolejno 10-11; 13-14; 16-17; 19-20. W każdym z posiłków (oprócz kolacji) powinny być węglowodany, białka i tłuszcze. Te ostatnie w niewielkich ilościach (8-10 łyżeczek) w postaci oliwy lub oleju rzepakowego, ziaren i pestek. Powinny one być dodane do warzyw. Węglowodany w posiłkach to ok. szklanka, półtorej ugotowanej kaszy, ryżu, makaronu pełnoziarnistego, 1-2 ziemniaki + dużo warzyw (jw.), no i białko w postaci sera białego chudego, wędlin, pieczonego mięsa w ilości 50-100 g.
W czasie programu nie pij soków owocowych, mlecznych napojów fermentowanych, nie jedz owoców. Pij dużo wody i soków warzywnych - świeżo wyciskanych: marchew, marchew-burak, marchew-burak-seler, kapusta; bulionów warzywnych i/lub mięsnych. Mogą to być też zupy krem: brokułowa, kalafiorowa, cukiniowa. To jest zawsze zastrzyk witamin i minerałów, które przyspieszą metabolizm i zrównoważą zakwaszające działanie białka. W przypadku pojawienia się głodu ilości węglowodanów powinny zostać zwiększone.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta