Dna moczanowa - badania diagnostyczne i dieta [Porada eksperta]
Mam obrzęki pod kostkami i stwardniałe guzy, które są bardzo bolące i utrudniają sprawne chodzenie. Jaką powinnam stosować dietę i jakie ćwiczenia wykonywać, aby sobie pomóc? Czy obrzęki staną się mniej widoczne? Przyjmuję lek Milurit 100 mg raz dziennie oraz Bi-profenid 2 razy dziennie. Jakie powinnam wykonać badania na potwierdzenie choroby? Pozdrawiam.
Dna moczanowa ma wiele postaci, często jest również choroba wtórną, dlatego wymaga bardzo szczegółowych badań lekarskich. Na początek trzeba pójść do lekarza I kontaktu i wziąć skierowanie na badanie krwi z oznaczeniem poziomu kwasu moczowego. Kolejne badania to dokładne badanie nerek, ale o tym zadecyduje już lekarz. Wygląda na to, że akurat u ciebie podagra zaatakowała stawy skokowe.
Jeśli chodzi o dietę, musisz przestrzegać ilości spożywanych puryn w diecie - maksymalnie 300 mg. W czasie ataku ostrego, góra 120 mg. Oznacza to jedzenie wyłącznie ryżu i owoców. Musisz dużo pić, najlepiej wody, ostatni posiłek zjadać na 4 godziny przed snem i nie zakwaszać organizmu: słodyczami, tłustymi wyrobami, napojami typu cola.
Powinnaś również unikać: kawy, piwa, wódki, wina, herbaty, czekolady, kakao, szczawiu, szpinaku. Twoja dieta nie tylko powinna regulować spożycie puryn, ale również ograniczyć spożycie tłuszczu zwierzęcego i kalorii, jeśli masz nadwagę lub otyłość.
Polecam Ci pozycję Instytutu Żywności i Żywienia pt. "Dna moczanowa". Znajdziesz tam przydatne jadłospisy i praktyczne informacje o Twojej dolegliwości.
Jeśli chodzi o ćwiczenia, po konsultacji z lekarzem spróbuj pływania albo jogi, albo pilatesu. Ćwiczenia te dbają o elastyczność stawów. Oczywiście instruktor musi wiedzieć o twojej chorobie.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta