Dna moczanowa - badania diagnostyczne i dieta [Porada eksperta]

2009-10-06 13:07

Mam obrzęki pod kostkami i stwardniałe guzy, które są bardzo bolące i utrudniają sprawne chodzenie. Jaką powinnam stosować dietę i jakie ćwiczenia wykonywać, aby sobie pomóc? Czy obrzęki staną się mniej widoczne? Przyjmuję lek Milurit 100 mg raz dziennie oraz Bi-profenid 2 razy dziennie. Jakie powinnam wykonać badania na potwierdzenie choroby? Pozdrawiam.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Dna moczanowa ma wiele postaci, często jest również choroba wtórną, dlatego wymaga bardzo szczegółowych badań lekarskich. Na początek trzeba pójść do lekarza I kontaktu i wziąć skierowanie na badanie krwi z oznaczeniem poziomu kwasu moczowego. Kolejne badania to dokładne badanie nerek, ale o tym zadecyduje już lekarz. Wygląda na to, że akurat u ciebie podagra zaatakowała stawy skokowe.

Jeśli chodzi o dietę, musisz przestrzegać ilości spożywanych puryn w diecie - maksymalnie 300 mg. W czasie ataku ostrego, góra 120 mg. Oznacza to jedzenie wyłącznie ryżu i owoców. Musisz dużo pić, najlepiej wody, ostatni posiłek zjadać na 4 godziny przed snem i nie zakwaszać organizmu: słodyczami, tłustymi wyrobami, napojami typu cola.

Powinnaś również unikać: kawy, piwa, wódki, wina, herbaty, czekolady, kakao, szczawiu, szpinaku. Twoja dieta nie tylko powinna regulować spożycie puryn, ale również ograniczyć spożycie tłuszczu zwierzęcego i kalorii, jeśli masz nadwagę lub otyłość.

Polecam Ci pozycję Instytutu Żywności i Żywienia pt. "Dna moczanowa". Znajdziesz tam przydatne jadłospisy i praktyczne informacje o Twojej dolegliwości.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, po konsultacji z lekarzem spróbuj pływania albo jogi, albo pilatesu. Ćwiczenia te dbają o elastyczność stawów. Oczywiście instruktor musi wiedzieć o twojej chorobie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta