Jak jeść, żeby wyjść z anoreksji? [Porada eksperta]

2014-10-13 15:03

Wpadłam w anoreksję, bardzo mało jadłam przez ponad rok i ciągle chudłam. Moja najniższa waga wynosiła 27-28 kilogramów, obecnie ważę 31.4 kg przy wzroście 160 cm. Wiem, że to mało, ale ważąc 38 kg wyglądałam normalnie, mam dziwną budowę ciała. Co mam zrobić? Wychodzę sama z pomocą rodziców z tej choroby. Jem kiedy jestem głodna. Z początku nie tyłam dużo, a teraz waga wzrasta codziennie nawet o pół kilograma. Martwi mnie to, że za szybko. Jeszcze inny problem to straszne zaparcia i zbieranie się wody w organizmie. Jestem jak balon, jednego dnia chuda na buzi jak wcześniej, a drugiego cała opuchnięta. Co może być tego przyczyną? Nie robiłam jeszcze żadnych badań, ale zamierzam się na nie wybrać.  Mam chudą twarz nadal, ale moje nogi stają się już grube. Pośladków natomiast nie mam wcale, za to brzuch strasznie się powiększył. Gdy zakładam spodnie, które nosiłam wcześniej, zanim byłam taka chuda były dobre, a teraz są lekko za duże w nogach, a w biodrach się nie dopinam.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Bardzo trudno jest ocenić, czy to o czym piszesz, że raz jedna część ciała, a raz druga stają się chude lub grube jest prawdziwe. Między innymi dlatego konieczny jest kontakt z terapeutą, który widzi cie taką jaka jesteś i jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć ci to co dzieje się z twoim ciałem i duszą. Terapeuta potrzebny jest również do tego, aby szybciej uświadomić ci prawdziwą przyczynę twojej choroby i nauczyć cię z nią żyć. A przede wszystkim, aby twoje życie przestało kręcić się wokół jedzenia i stało się normalne jak rówieśników - pełne pasji i zainteresowań.

Leczenie anoreksji polega m.in. na tym, aby nauczyć cię racjonalnie jeść. Powinny być to 3 duże i 2 mniejsze posiłki, a ich kaloryczność powinna być dostosowana do twojego trybu życia. Na tym etapie wychodzenia z choroby powinnaś mieć też kontakt z dietetykiem, aby wiedzieć więcej o racjonalnym żywieniu, uniknąć zaparć czy obrzęków. Mogą być one wywołane niedożywieniem, ale mogą również nieodpowiednia dietą, np. z dużą ilością soli. To należy zweryfikować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta