Jak poradzić sobie z przewlekłymi zaparciami? [Porada eksperta]
Od dzieciństwa miałam problemy z zaparciami. Kiedy byłam mała, zazwyczaj jeździłam do różnych lekarzy z rodzicami. Potem było parę lat przerwy, a teraz znowu problem powrócił. Już naprawdę nie wiem, co robić. Jestem dość młoda, więc jest to uciążliwe i nieprzyjemne. Boję się powiedzieć rodzicom, nie chcę iść do lekarza. Czy da się ten problem rozwiązać samemu? Na przykład specjalna dieta czy unikanie niektórych produktów. Jakie trzeba zrobić badania, by dowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem?
Zaparcia są częstą dolegliwością przewodu pokarmowego. Przyczyn może być wiele. Zacznijmy od diety. Przyczyną zaparć może być niedobór błonnika w diecie i jego frakcji, zbyt dużo tłuszczu, białka i słodyczy w diecie, kuracje odchudzające i deficyt wody w organizmie. Przyczyną zaparć może być też siedzący tryb życia, jak również zbyt intensywny wysiłek połączony z niedoborem wody w organizmie, czyli odwodnieniem przewlekłym.
Zaparcia mogą być też objawem poważnych chorób, nie tylko związanych z przewodem pokarmowym czy jego motoryką, która zależy m.in. od pracy układu nerwowego. W twojej sytuacji należałoby ocenić twój sposób odżywiania i ewentualnie wprowadzić korektę żywienia. Zasadne jest wykonanie badań krwi, USG jamy brzusznej, posiewu kału. Jeśli zaparcia są przewlekłe, warto być pod opieką gastrologa.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta