Jak ułożyć dietę przy zapaleniu żołądka i dwunastnicy? [Porada eksperta]
Udałem się do szpitala z dolegliwościami brzucha. Po badaniu lekarz powiedziała, że to zapalenie żołądka i dwunastnicy, w skrócie powiedziała mi, jak powinna wyglądać moja dieta. Dieta, którą doradził mi lekarz, to nieświeże bułki oraz zupa fitka. O ile fitka bardzo mi smakuje, tak nieświeże pieczywo już nie... Chciałbym się dowiedzieć, jaką powinienem stosować dietę, żeby było zdrowo i smacznie.
Dieta w stanach zapalnych żołądka i dwunastnicy musi oszczędzać oba te narządy. Powinna być przede wszystkim lekkostrawna, przyspieszać regenerację nabłonka i ograniczać wydzielanie enzymów trawiennych. Zupy fitki niestety nie da się zaliczyć do potraw lekkostrawnych, chociażby ze względu na dodatek kapusty kwaszonej. Musisz unikać jedzenia mocnych wywarów (w zupach czy sosach) i bulionów, smażonych i pieczonych mięs, potraw długo zalegających w żołądku (np. jajecznica na boczku, tłuste wędliny, wędzone ryby, sery żółte, potrawy z roślin strączkowych). Zabronione są surowe owoce i otrzymywane soki z nich, napoje gazowane. Zbyt słone i słodkie potrawy, marynowane i pikantne. Z diety muszą zniknąć potrawy bogate w błonnik, czyli makarony, pieczywo, kasze i ryż pełnoziarnisty oraz grube kasze, które są ciężkostrawne.
Posiłki muszą mieć mniejszą objętość i stałą temperaturą, ani zbyt zimną, ani zbyt gorącą. Ostatni posiłek należy zjeść na godzinę przed snem, aby nie dopuścić do głodu. Dieta w twojej dolegliwości (podobnie jak w każdej chorobie przewodu pokarmowego) to nie jest menu z restauracji i należy być tego świadomym.
Przykładowy jadłospis: śniadanie - słaby napar z herbaty, czerstwa bułka podgrzana al'a grzanki posmarowana masłem oraz twarożek; II śniadanie - kasza manna ugotowana na wodzie z odrobiną masła i duszonych jabłek; obiad - zupa jarzynowa z ryżem, pulpety z mięsa drobiowego w sosie koperkowym, puree a marchewki i ziemniaków, do picia woda; podwieczorek - budyń śmietankowy; kolacja - kluski leniwe, słaba herbata.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta