Jaka dieta w łuszczycy? [Porada eksperta]
Słyszałam, że właściwa dieta pomaga przy łuszczycy, a więc jaka? Moje ciało ma dużo łuski. Co robić?
Osoby żyjące w kleszczach łuszczycy są często bezsilne z powodu zaostrzeń objawów choroby i braku postępów w leczeniu. Przejęcie kontroli nad nią przy pomocy diety jest sposobem, aby sobie pomóc, chociaż naukowcy twierdzą, że istnieje niewiele dowodów na to.
Najważniejsza sprawa to, aby wykluczyć z diety produkty prozapalne, takie jak: cukier, tłuszcze zwierzęce, gluten (po diagnostyce), unikać wysokoprzetworzonych produktów oraz zasobnych w dodatki funkcjonalne.
W 2014 badanie opublikowane w "Journal of the American Academy of Dermatology" udowodniło związek otyłości ze zwiększonym ryzykiem chorób łuszczycowych. Naukowcy odkryli, że wskaźnik masy ciała (BMI) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów, jak również ze wzrostem nasilenia choroby. W badaniu przeprowadzonym w tym samym roku i opublikowanym w "British Journal of Dermatology" zidentyfikowano również związek między utratą masy ciała i zmniejszeniem nasilenia łuszczycy.
Wiemy, że tłuszcz jest tkanką zapalną, więc utrzymanie zdrowej wagi i redukcji tłuszczu może doprowadzić do zmniejszenia zapalenia ogólnoustrojowego.
Jaka dieta? Bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste i produkty beztłuszczowe lub niskotłuszczowe mleczne. Do tego chude mięso, drób, ryby, nasiona roślin strączkowych, jajka i orzechy. Należy unikać tłuszczów nasyconych oraz trans i cholesterolu, wprowadzić limit soli (sodu). Unikać cukrów rafinowanych i przetworzonych produktów. W uzasadnionych przypadkach wykluczyć gluten. Jednym słowem, najlepiej skierować się do dietetyka, aby stworzył program żywieniowy, dopasowany do ciebie, po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta