Jakie badania wykonać przez rozpoczęciem ćwiczeń? [Porada eksperta]

2014-11-06 7:37

Chciałabym zapytać o badania potrzebne, aby zacząć ćwiczyć. Mam 24 lata, 174 cm wzrostu i ważę 62 kg więc nie chcę schudnąć, chcę tylko poprawić swoją kondycję, gdyż w tym momencie jest ona na poziomie zero. Mam siedzącą za biurkiem pracę, żadnych sportów po pracy nie uprawiam. Ostatnio zauważyłam, że wejście po schodach (jak nie ma windy), sprawia mi trudność i dostaję strasznego tętna. Moje serce w ogóle nie jest przyzwyczajone do wysiłku i dlatego zaczęłam się martwić, co by było gdybym tak nagle zaczęła cokolwiek ćwiczyć. Jakie badania powinnam zrobić przed ćwiczeniami? Szczerze mówiąc to tętno mnie tak przeraża, że aż boję się cokolwiek ćwiczyć, żeby nie dostać zawału.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Odwiedź lekarza I kontaktu, weź skierowanie na EKG, wykonaj morfologię z rozmazem i ogólne badanie moczu. Warto też zmierzyć ciśnienie krwi. Jeśli wszystkie badania będą w normie, możesz zacząć ćwiczyć. Formy fizycznej i kondycji nie da się zbudować szybko, bo rzeczywiście można sobie zaszkodzić. Zacznij więc od poprawy kondycji układu krwionośnego i serca. Do tego wystarczą ci najzwyklejsze marsze i spacery na świeżym powietrzu. Musisz pamiętać o wyprostowanej postawie, pracy przeponą podczas oddychania i naprzemiennym używaniem ramion w stosunku do nóg. Na pierwszy raz wystarczy ci kilometr takiego marszu i jak poczujesz, że cię to nie męczy, dokładaj metrów. Co jakiś czas zrób parę przysiadów, podskoków. Taki trening wykonaj przynajmniej 4 x w tygodniu. Wchodzenie po schodach zostaw sobie jak zbudujesz formę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE