Jelita po radioterapii a luźne stolce i gazy: jak się odżywiać? [Porada eksperta]
Dwa lata temu naświetlano mi brzuch po usunięciu raka trzonu macicy. Cały czas borykam się z bardzo aktywnymi jelitami. Mam często bardzo luźne stolce, krepujące gazy. Staram się bardzo zdrowo odżywiać: mało mięsa (gotowane), dużo gotowanych warzyw, hummus, płatki owsiane, prażone jabłka (po surowych jest gorzej), po świeżych sokach też jest źle. Czy powinnam dodatkowo wspomagać jelita probiotykami? A może czymś jeszcze?
Twój przypadek wymaga rozszerzonej diagnostyki na oddziale gastroenterologii, ze względu na to, że prawdopodobnie jelita są w stanie zapalnym albo w taki sposób manifestuje się choroba trzewna. Należy je zbadać endoskopowo. Lekarz z pewnością też zleci wykonanie kolonoskopii. I właściwie nie ma co z tym zwlekać. Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do przychodni przyszpitalnej gastroenterologii (czeka się długo w kolejce).
Jeśli chodzi o dietę, powinnaś wykluczyć z niej produkty z kwasami, czyli jabłka (soki też) i inne owoce oraz szczaw, szpinak, jarmuż, kwaszonki: ogórki czy kapustę. Niektóre z warzyw i owoce będą drażnić jelita, nawet jeśli będą gotowane. Podobnie działać mogą rośliny kapustne i strączkowe. Również płatki owsiane nie służą jelitom, bo mają za dużo błonnika i kwasu szczawiowego. Zamiast płatków lepsza będzie kasza jaglana albo manna i ryż. Również produkty nabiałowe mogą być źle tolerowane przez jelita. Kefir, jogurt, mleko, sery, jajka. Absolutnie hummus nie nadaje się dla ciebie do jedzenia (strączkowe). Co powinnaś jeść? Gotowane: marchew, ziemniaki, słodkie ziemniaki, ryż, drobne kasze. Mięso i ryby chude gotowane, a nawet mielone. Pieczywo białe czerstwe. Żadnych słodyczy, ponieważ że wzmagają procesy fermentacyjne oraz zapalne. W stanach aktywnych jelit głodówka i dieta kleikowa. Probiotyki są również dla ciebie niewskazane, chyba że po dokładnych badaniach zaleci je lekarz. Są one często na nośniku pochodzącym z mleka lub serwatki i będą powodować biegunki. Czy taka dieta będzie dla ciebie do końca życia? Nie. Jelita muszą się zagoić, ale możliwe, że do końca życia będziesz brała na nie leki.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta