Jem, a waga ciągle spada. Gdzie szukać pomocy? [Porada eksperta]

2016-08-02 10:31

Mam 20 lat, ważę 47 kg i mam 173 cm wzrostu. Zawsze miałam problem z dość niską wagą, ale nigdy nie ważyłam mniej niż 52 kg. Urodziłam 9 miesięcy temu. W ciąży ważyłam 62 kg. Po urodzeniu moja waga zaczęła bardzo spadać. Staram się jeść jak najwięcej i jem naprawdę dużo. Mimo to jestem bardzo chuda i ważę zdecydowanie za mało. Miałam robione badania krwi, tarczyca również w normie. Badania na różnego rodzaju pasożyty również wyszły ujemne. Nie wiem, gdzie mam już szukać problemu i co robić, by wreszcie trochę przybrać na wadze.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Rzeczywiście masz spory problem. Rozwiąże go jednak lekarz i dietetyk. Od tego ostatniego bym zaczęła. "Naprawdę jem dużo" jest pojęciem względnym. Tobie może się wydawać, że tak jest. Zdanie dietetyka może być zupełnie inne. Podobnie mówią ludzie otyli: "Jem jak wróbelek", po czym się okazuje, że tak nie jest. Bo np. jedzą raz dziennie, za to wszystko, co jest w lodówce. Dietetyk określi twoje zapotrzebowanie na energię i porówna je z twoim stylem życia (nie wiem, czy karmisz, czy nie?). Będzie też w stanie ocenić, czy czasem nie masz zaburzeń odżywiania. Potrzebny jest szczegółowy wywiad żywieniowy, ocena stylu życia etc. Namawiam też na ponowną wizytę u lekarza i wykonanie dodatkowych badań: enzymów trawiennych, białek ostrej fazy, poziomu witamin D, poziom cukru był badany?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE