Nietypowe objawy refluksu, co jeść? [Porada eksperta]

2014-09-16 9:32

Mam nietypowe objawy refluksu - ciągłe mdłości, nie mam zgagi. Zdiagnozowano mi przepuklinę rozworu przełykowego i zespół jelita drażliwego. Nietypowo reaguję na pokarmy. Ciągnie mnie do warzyw, owoców i czerwonych mięs (typu karkówka, gulasz), ale nie czuje się po nich dobrze. Z jednej strony mam ochotę je jeść, pewnie dlatego że mam anemię, a z drugiej strony po tych produktach mam nasilone objawy refluksu. Podobnie w przypadku innych produktów. Mogę jeść wafelki z czekoladą, część słodyczy (niektóre mi szkodzą, inne nie), pić niektóre napoje gazowane, za to choruję po sosach z przyprawami. Mam biegunkę po mleku, ale jogurty mi pomagają. Nie znoszę pieczywa białego, które jem często, a pieczywo ciemne powoduje u mnie refluks. Być może mam alergię na gluten (test z krwi na celiakię: wynik negatywny, testy alergiczne na gluten: wynik pozytywny. Oba testy są do powtórzenia). Nie znoszę produktów kukurydzianych i ryżu. Kompletnie nie wiem, co mam jeść! Czasami odrzuca mnie od tych samych pokarmów, które kiedy indziej mi smakują. Mam dziwaczne zachcianki pokarmowe. Jak przy tak złożonych objawach, mam ustalić jakąś rozsądną dietę? Ostatnio lekarz stwierdził, że dieta jest podstawą leczenia refluksu.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Najskuteczniejszym sposobem ustalenia diety dla ciebie jest spisanie wszystkich produktów, po których czujesz się źle oraz dobrze, zrobienie badań w kierunku alergii pokarmowych, morfologii, posiewu kału (zleca lekarz). Ostatnim etapem będzie wizyta u dietetyka z historią chorób. On zrobi dokładny wywiad z tobą, ustali ile i co powinnaś jeść. Musisz też być pod opieką gastrologa, aby w przypadku zaostrzenia objawów chorób wspomagać się lekami.

Niestety z produktów typu: napoje gazowane, produkty pełnoziarniste, wafelki z czekoladą (i tłuszczami utwardzonymi) kukurydza, nasiona strączkowe, tłuste mięsa i smażone, wszelkie tłuste sosy, surowe produkty, mleko i jego przetwory musisz zrezygnować. Możesz spróbować produktów kozich, pieczywa mieszanego, gotowanych warzyw oraz lekkostrawnych mięs itd. Przebieg choroby refluksowej czy jelita drażliwego daje bardzo indywidualne objawy, dlatego powinien być leczony przez specjalistów i na wielu płaszczyznach. Życzę zdrowia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta