Odstawienie mleka a pojawienie się zmęczenia i senności [Porada eksperta]

2017-12-27 17:49

Od kiedy pamiętam, piję mleko codziennie rano. Od 2 tygodni przestałam je pić z myślą, że polepszy to stan mojej skóry, chodzi o trądzik. Od kilku dni jestem okropnie zmęczona, mimo że nawet śpię 8 godzin. Czy powinna wrócić do picia mleka?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Mleko jest jednym z cenniejszych produktów spożywczych, dostarczającym łatwostrawnego białka, przyswajalnego wapnia, cukru oraz magnezu i fosforu. I jak powtarzał prof. Berger: (ten który rozprawił się ze szkorbutem w Polsce, przekonując powojenne władze do importu pomarańczy z Kuby) "bochenek chleba i litr mleka dziennie zaspokoi zapotrzebowanie człowieka na energię i składniki odżywcze przynajmniej przez pół roku, bez uszczerbku dla zdrowia". Mimo tej mądrości jednak należy rozgraniczyć kilka ważnych aspektów picia mleka.

Źle go przyswajają i tolerują osoby, które nie mają enzymu laktazy (może być to defekt genetyczny), i będą wtedy też źle tolerować wszystkie produkty zawierające mleko, cukierki, czekolady, żywność przetworzoną z mlekiem w proszku, albuminy mleka, np. w odżywkach dla sportowców, koktajlach dla odchudzających się, ser biały. Źle będą też tolerować mleko innych zwierząt etc., oraz te osoby, które rzadko piją mleko i wtedy enzym laktaza nie jest produkowany w wystarczającej ilości w jelicie, dając takie same objawy jak w przypadku nietolerancji genetycznej mleka, czyli biegunki, wzdęcia, zmiany skórne.

Przy trądziku dietetycy skłaniają się ku temu, żeby pacjenci mleko zamienili na jogurt czy kefir. Dlatego, że są tak samo bogate w wapń, białko i inne składniki, a dodatkowo są źródłem dobrych bakterii, które porządkują florę bakteryjną przewodu pokarmowego i przez to zmniejszają objawy trądziku. Namawiam na taką zmianę w diecie. Objawy, o których piszesz, czyli zmęczenie, senność, mogą wynikać ze 100 innych przyczyn, ale na pewno nie są związane z wycofaniem mleka z diety.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta