Podwyższone enzymy wątrobowe a chemioterapia [Porada eksperta]
Jestem w czasie chemioterapii (rak piersi). Przyjęłam już 4 chemioterapie wg schematu AC, a teraz kontynuuję leczenie przyjmując kolejny schemat Paklitaksel (przyjęłam już 4 cykle, a jeszcze przede mną 8). W zasadzie przed każdą chemią borykam się z problemem mocno zwiększonych enzymów wątrobowych. W związku z tym często dostaję chemię - nie co tydzień, ale co dwa. Czy może pani doradzić, jakie preparaty mogę stosować na obniżenie enzymów wątrobowych (ALAT - 125, ASPAT - 66)? Obawiam się, że przy takich lub wyższych mogę zakończyć chemioterapię wcześniej, a tego chciałabym uniknąć. A jeśli dostawałabym chemię przy tak wysokich, istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia wątroby.
Nie jestem lekarzem i trudno mi cokolwiek radzić, żeby ci nie zaszkodzić. Paklitaksel to związek organiczny (dawniej uzyskiwany z cisu zachodniego), cytostatyk, który znalazł zastosowanie przy leczeniu raka jajnika, sutka czy płuca. Jest on metabolizowany w wątrobie i wydalany przez nerki. Stąd tak wysokie próby wątrobowe. Czy można w jakiś sposób ją ochronić ziołami czy dietą? Dopytaj lekarza, szczególnie o zioła, które mogłyby pomóc. Zdarza się, że niektóre zioła są niestety zakazane podczas chemioterapii, jak np. jeżówka purpurowa, dziurawiec czy jedzenie czosnku. Może powinnaś zmodyfikować swoją dietę i jeść zgodnie z zaleceniami diety wątrobowej i może wątroba po terapii szybciej wróci do formy.
Koszty leczenia chemicznego czy biologicznego są zawsze wysokie, ale to lekarz decyduje, jaka kuracja da najmniej skutków ubocznych i z pewnością zmieni schemat leczenia, jeśli terapia okaże się zbyt kosztowna dla twojego organizmu. Trzeba być cierpliwym, pozytywnie nastawionym i wierzyć lekarzom. Ich doświadczeniu i wiedzy. Pozdrawiam serdecznie i życzę powrotu do zdrowia. Jak to mówi prof. Sułek - hematolog "rak jest jak katar i każdy albo go miał, albo zachoruje", dlatego metody jego leczenia są coraz skuteczniejsze i mocno wyrafinowane.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta