Podwyższony poziom bilirubiny [Porada eksperta]

2016-08-02 11:06

Mam problem z podwyższonym stężeniem bilirubiny całkowitej i bezpośredniej. Bilirubina całkowita wyniosła 3,45 mg/dl, a bezpośrednia 0,9 mg/dl. Czy istnieją jakieś metody na obniżenie jej poziomu? Mam 23 lata, szczupłą sylwetkę, lubię sport.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Podwyższony poziom bilirubiny może wskazywać na dysfunkcję wielu narządów. Jest to objaw, który wymaga dalszej diagnostyki. Może świadczyć o chorobie wielu narządów: wątroby, serca i in. W niektórych przypadkach wysoka bilirubina, np. u osób z rozpoznanym zespołem Gilberta, u których może pojawić się też zażółcenie rogówek, błon śluzowych i skóry po silnym stresie psychicznym lub fizycznym, spożyciu alkoholu, nieprzespanej nocy i pod wpływem innych czynników. Jednak i u tych osób nie jest związana z ryzykiem rozwoju powikłań do których należą: kamica żółciowa, kernicterus. Decyzja o leczeniu zależy ściśle od przyczyny podwyższonego poziomu bilirubiny, współistniejących chorób, przyjmowanych leków, wieku, preferencji pacjenta, stylu życia i innych czynników. Podejmuje ją lekarz.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE