Podwyższony poziom ferrytyny [Porada eksperta]

2017-02-27 10:55

Mężczyzna, lat 50, od kilku lat zmaga się z różnego rodzaju objawami - głównie układu nerwowego (brak koncentracji, trudności z zapamiętywaniem, ostrożne stawianie kroków i wiele innych, również zaburzenia widzenia), jak również pokarmowego, oddechowego (duszności, problemy z prawidłowym wdechem), moczowo-płciowego (problemy z prostatą, oddawaniem moczu). Ostatnie wyniki badań krwi wykazały wysoki (2x podwyższony) poziom ferrytyny, podwyższone MCV i MCH, leukopenię (w zasadzie norma, ale w jej dolnej granicy) z neutropenią. Uciążliwe są głównie problemy ze stawami - ból w stawach palców i nadgarstków, łokci, kolan i innych. Jaka może być przyczyna tak rozległych problemów ze zdrowiem?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Dziękuję za zaufanie, ale ja nie jestem dr. Hausem, ba nawet nie mam dyplomu lekarskiego i nie leczę ludzi. Na zdrowy rozum mężczyzna powinien być pod opieką hematologa, który pokieruje diagnostyką. Ferrytyna jest białkiem zawierającym zapasowe żelazo i występuje w narządach miąższowych: śledzionie, wątrobie oraz szpiku kostnym. Jej wysoki poziom może manifestować wiele chorób (dając takie objawy, o jakich piszesz). Są to: choroby nowotworowe, hemosyderoza, hemochromatoza, przewlekły stan zapalny, niedokrwistości (megaplastyczna, aplastyczna i inne), choroby wątroby i inne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE