Wahania hormonów: jak jeść i ćwiczyć? [Porada eksperta]

2015-09-09 19:32

Mam problemy z hormonami. Mieszkam i pracuję w Anglii do 2 lat. Jestem pod opieką tutejszej lekarki. Na ostatniej wizycie okazało się, że mam wahania hormonów, z czego zdawałam sobie sprawę i wiem, jakie są tego negatywne konsekwencje dla mnie. Dużym problemem jest brak miesiączek lub to, że się opóźniają. Zauważyłam już dużo wcześniej u siebie zmiany w zachowaniu, a także zaczęłam tyć. Moja waga w 2014 r. to 68, a od 9 miesięcy ważę 72-73 kg. Wydaje mi się, że powinnam dostać miesiączkę teraz, gdyż trochę gorzej się czuję. Mam przepisane tabletki od lekarki Rigevidon, chcę już zacząć leczenie, ale nie mogę, dopóki nie dostanę okresu. Nie wiem, czy mam problem z tarczycą, bo lekarz nic mi nie powiedziała. Tak jak czasami siebie obserwuję, to się obawiam, że mogę mieć niedoczynność tarczycy. Jeśli nie mam niedoczynności, co mogę zrobić, żeby przyśpieszyć metabolizm, co jeść, czego powinnam unikać. Chodzę na bieżnię, staram się odżywiać normalnie. Wiem, że muszę jeść więcej owoców, warzyw. Czasami już się poddaję, ale staram się myśleć pozytywnie. Kiedy mam więcej czasu, chodzę na siłownię. Jak to jest z wysiłkiem fizycznym? Ile powinnam ćwiczyć na początek, żeby później trochę więcej ćwiczyć i uzyskać efekty?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Aby odchudzanie było skuteczne, należałoby zrobić dodatkowe badania: ogólne badania krwi i moczu, hormonów tarczycy, nadnerczy i zbadać hemoglobinę glikolowaną, aby wykluczyć insulinooporność. Może ona być związana z PCOS (https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos-przyczyny-objawy-leczenie-aa-PjhG-ypcV-ow99.htmlhttps://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos-przyczyny-objawy-leczenie-aa-PjhG-ypcV-ow99.html). Wtedy byłoby wiadomo, w jakim kierunku ma iść dieta dla ciebie, z jakich produktów się składać. Wtedy powinno się ją dopasować do twojego trybu życia, czyli pracy oraz aktywności fizycznej.

Drastyczne obniżenie spożycia kalorii i jedzenie ich w postaci warzyw i owoców, da ci efekt odwrotny, czyli gromadzenia tkanki tłuszczowej. Podobnie jest z wysiłkiem. Musi on być o odpowiedniej intensywności i dostosowany do twojej kondycji i możliwości czasowych (np. praca zmianowa). Nie możesz biegać, bo to zwiększa ryzyko kontuzji, przy odchudzaniu nie powinnaś też podnosić ciężarów czy robić dużych ilości przysiadów i wyskoków. Bo w ten sposób będziesz wzmacniać mięśnie. Powinnaś dużo maszerować i starać się jak najwięcej w codziennych czynnościach używać mięśni (wchodzenie, schodzenie ze schodów, grabienie liści, tarcie marchewki na tarce itd.). Tych różnych elementów w twoim przypadku jest dużo, należy je odpowiednio poskładać. Strategicznie ważne są badania biochemiczne krwi, wywiad żywieniowy z tobą, informacje o alergiach i nietolerancjach pokarmowych, ocena twojego aktualnego jadłospisu, testy sprawnościowe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta