Z czym spożywać marchewkę, aby zwiększyć przyswajanie beta-karotenu? [Porada eksperta]
Od roku zjadam kilka marchewek dziennie na surowo, w formie koktajlu. Robię to, aby moja skóra przybrała cieplejszy odcień, i tak się dzieje. Słyszałam, że marchewkę dobrze jest jeść w towarzystwie czegoś tłustego. Czy mogą być to orzechy albo jogurt dołożony do koktajlu?
Karotenoidy są "bezpieczną" formą witaminy A, z której w organizmie syntetyzowany jest retinol, związek rozpuszczalny w tłuszczach, niezbędny dla wzrostu organizmu, różnicowania i czynności tkanki nabłonkowej skóry i błon śluzowych. Wykazano, że beta-karoten zapobiega powstawaniu uszkodzeń tkanek pod wpływem utleniającego działania światła słonecznego. Działa bowiem fotoochronnie, wzmaga produkcję pigmentu i nie dopuszcza do penetrowania przez skórę promieni ultrafioletowych, których nadmiar pobudza produkcję wolnych rodników tlenowych. Do grupy karotenoidów zaliczamy ok. 100 związków pochodzących z warzyw i owoców m.in. beta-karoten, likopen (barwnik pomidorów), zeaksantynę (barwnik kukurydzy), kapsantynę, która występuje w owocach papryki. Najbogatsza w karotenoidy jest marchewka, z której w jelicie odbywa się zamiana karotenów do retinolu oraz hydroliza przyjmowanych estrów retinylu do retinolu. Odbywa się to w obecności hormonów tarczycy, kwasów żółciowych, tokoferoli oraz tłuszczy. Sam retinol jest magazynowany w wątrobie w formie estru z kwasem tłuszczowym.
Dobrym pomysłem jest spożywanie beta-karotenu z dodatkiem tłuszczy, a sama marchew ma najwięcej czynnych form beta-karotenu. Aby więc wzmocnić jego przyswajanie, do swojego koktajlu używaj pestek i ziaren, jako źródło dobrego tłuszczu. Będą one lepsze od jogurtu. Pamiętaj, że organizm wykorzysta tyle, ile potrzebuje, nadmiar karotenu zostanie wydalony.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta