Zdrowy tryb życia [Porada eksperta]

2013-04-07 14:39

Dlaczego, pomimo tylu informacji na temat sposobu w jaki powinniśmy się odżywiać, uprawiać sport itp. wiele ludzi wciąż nie postanawia tego robić. Co według Pana jest tego powodem? Czy może brak czasu, lub "ważniejsze" sprawy na głowie jak np. praca, kariera? Jak jeszcze można ludzi przekonać, aby zmienili swój tryb życia i zorientowali się, że to zdrowie jest najważniejsze?

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

Powodem takiego stanu rzeczy jest niski poziom edukacji zdrowotnej społeczeństwa, często jakości tej edukacji. Problemem dla wielu ludzi są bariery pozornie nie do przeskoczenia, np. bariery natury materialnej. Zdrowe życie nie jest tanie, zdrowa żywność, środowisko, sprzęt i usługi rekreacyjno-zdrowotne, to wszystko kosztuje. W miarę dobre samopoczucie oddala nas od myślenia o zdrowiu czy chorobie – dla wielu młodych osób to abstrakcja. Często zaczynamy się zastanawiać nad kształtem swojego życia gdy tego zdrowia zaczyna nam brakować, gdy coś szwankuje, a przecież lepiej i taniej zapobiegać niż leczyć skutki zaniedbań. Przekonać ludzi do zdrowego stylu życia można tylko poprzez permanentne działania systemowe, a nie tylko okazjonalne akcje profilaktyczne. Edukacja zdrowotna powinna stać się ważną częścią ogólnej edukacji człowieka, a tego u nas niestety nie ma. W polskich szkołach nie ma oddzielnego przedmiotu „wychowanie zdrowotne” realizowana jest tylko po macoszemu tzw. ścieżka międzyprzedmiowowa - prozdrowotna.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".