ALT a ćwiczenia i suplementy diety. Jak dbać o wątrobę? [Porada eksperta]

2017-08-30 12:10

Czy to prawda, że od ćwiczeń i suplementacji podnosi się ALT w wątrobie?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

ALT - aminotransferaza alaninowa może zostać przekroczona nawet o ponad 300% w wyniku bardzo intensywnych treningów. Dlatego warto przed badaniem zrobić przerwę od wysiłku i dać organizmowi wypocząć. Należy również poinformować lekarza o prowadzonym przez nas trybie życia. Osoby trenujące mają tak podniesiony poziom tego enzymu, ponieważ jego zadaniem jest przenoszenie grup aminowych. Znajdują się one również w mięśniach oraz nerkach. Mikrourazy mięśni spowodowane treningiem powodują uwalnianie się enzymów do krwiobiegu, a co za tym idzie - podniesienie ich stężenia. W wynikach badań wygląda to jak poważne uszkodzenie wątroby, w rzeczywistości jednak jest ona w pełni zdrowa.

O wątrobę należy odpowiednio dbać. Zaleca się stosowanie suplementów, które wspomagają jej pracę. Osoby zażywające suplementy mocniej obciążają swoją wątrobę, dlatego warto również zadbać o profilaktykę. Powinno się unikać alkoholu oraz stosować zdrową, zbilansowaną dietę. Raz do roku należy wykonywać badania. By wyniki nie zostały zaburzone, zaleca się zachowanie od 36 do 48 godzin abstynencji od używek, ciężkostrawnego jedzenia oraz wysiłku fizycznego. Reasumując i odpowiadając na Pana pytania. Prawdą jest, że poziom ALT podnosi się w wyniku treningów oraz stosowania suplementacji.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Jest certyfikowanym trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Swoją wiedzę zdobywał u najlepszych ekspertów w branży fitness w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy jako dietetyk w prywatnej placówce w Krakowie oraz doświadczenie w pracy jako trener personalny. Zajmuje się także pisaniem artykułów eksperckich na temat zdrowia, treningów i suplementacji oraz pracą w branży suplementacyjnej. Jest pasjonatem szermierki na pięści.

Inne porady tego eksperta