Jak utrzymać motywację do odchudzania? [Porada eksperta]

2017-10-16 11:29

Niedługo skończę 12 lat, mam 159 cm wzrostu i ważę 51 kg. Bardzo nie podoba mi się moja waga. Bardzo szybko się poddaję i odpuszczam. Mam bardzo niski poziom motywacji, np. chcę nie jeść żadnych niezdrowych rzeczy, ale poddaję się i chodzę do sklepu niedaleko mojego domu i kupuję sobie np. batona czy coś takiego. Bardzo chciałam ćwiczyć tabatę, ale również odpuściłam i przestałam. Od dłuższego czasu patrzę na internecie na cateringi dietetyczne, ale boję się, że również odpuszczę i za kieszonkowe kupię sobie coś słodkiego. A że w styczniu już moje urodziny, chciałabym jakoś wyglądać. Niby moje wyniki BMI, które robiłam też na jakiej stronie internetowej wyszły dobrze, ale jakby ktoś zobaczył mój brzuch, uda... Jestem sobą załamana.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Problem z motywacją jest dosyć powszechny i nie musisz się martwić tym, że jest to tylko Twoja domena. Polecam zapisać się na grupowe, tańce, fitness, sztuki walki itp. W grupie zawsze jest łatwiej ćwiczyć. Obecność rówieśników działa motywująco i wzbudza potrzebę rywalizacji. Będzie to lepszym rozwiązaniem niż próby treningu samej. Polecam także zacząć chodzić na basen.

Kwestie odżywiania i jedzenia słodyczy mogą być spowodowane wahaniami poziomu cukru we krwi lub hormonów. Na pewno warto przeprowadzić podstawowe badania krwi. Odnośnie kateringów dietetycznych, jest to stosunkowo droga inwestycja. Na początku spróbuj poprosić rodziców, aby zwracali większą uwagę na to, co gotują. Porozmawiaj także z nimi, znają Cię najlepiej i powinni wiedzieć, jak Cię zmotywować oraz przypilnować. Słodycze możesz traktować jako formę nagrody dla siebie. Zjedz coś, co lubisz po tygodniu treningów, a gwarantuję, że będzie to smakować jeszcze lepiej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Jest certyfikowanym trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Swoją wiedzę zdobywał u najlepszych ekspertów w branży fitness w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy jako dietetyk w prywatnej placówce w Krakowie oraz doświadczenie w pracy jako trener personalny. Zajmuje się także pisaniem artykułów eksperckich na temat zdrowia, treningów i suplementacji oraz pracą w branży suplementacyjnej. Jest pasjonatem szermierki na pięści.

Inne porady tego eksperta