Jaka pora dnia jest najlepsza na ćwiczenia? [Porada eksperta]
Która pora dnia jest najlepsza na trening? Rano, popołudnie, wieczór? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie?
Tak naprawdę każda pora dnia jest dobra na trening. Najważniejsza jest regularność. Wiele będzie również zależeć od indywidualnego zegara biologicznego. Część osób czuje się dobrze, wykonując swoje sesje wcześnie rano. Daje im to energię na resztę dnia. Podczas treningu uwalniają się endorfiny, które wprawiają w dobry nastrój. Drugą grupą ludzi są osoby wolące treningi wieczorne. Po porannych są senne i zmęczone przez cały dzień. Wieczorem natomiast czują się optymalnie. Po ciężkim treningu mogą także już wyłącznie odpoczywać, nie martwić się obowiązkami.
Naukowcy, badając tę kwestię, stwierdzili, że dla osób odchudzających się najlepszą porą na ćwiczenia jest poranek. Kluczową rolę odgrywa tutaj metabolizm, który zostaje zmuszony do wejścia na wyższy bieg. Taki stan rzeczy będzie utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin po zakończonej sesji. Kwestia, czy poranny trening powinien odbywać się na czczo, czy też po posiłku, jest również mocno indywidualna. Sesje na czczo spalają więcej tkanki tłuszczowej, lecz będą bardziej wyczerpujące i stanowią zagrożenie także dla masy mięśniowej. Zbyt obfity posiłek z kolei obciąży organizm i nie pozwoli na aktywność fizyczną.
Osoby pragnące zbudować masę mięśniową powinny trenować w godzinach wczesnopopołudniowych. Z badań wynika, że wtedy właśnie mięśnie są najsilniejsze, organizm jest już w pełni rozbudzony i metabolizm pracuje, nie jesteśmy jednak jeszcze zmęczeni czynnościami wykonywanymi w trakcie dnia. Złym pomysłem będą z całą pewnością ciężkie treningi wieczorem tuż przed snem. Interwały nie spełnią swojej funkcji, ponieważ po zaśnięciu tempo przemiany materii spowalnia. Trening siłowy z kolei może sprawić, że będzie ciężko zasnąć. Reasumując, najistotniejszy jest zegar biologiczny organizmu oraz to, kiedy najlepiej czujemy się podczas ćwiczeń. Z punktu widzenia naukowego pora ćwiczeń ma znaczenie dla zawodowych sportowców, dla pozostałych osób ważniejsza jest systematyczność.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta