Modelowanie sylwetki. Od czego zacząć trening na siłowni? [Porada eksperta]

2018-01-26 17:43

Mam 15 lat, 162 cm wzrostu i ważę 43 kg. Mój problem polega na tym, że chcę chodzić na siłownię i budować mięśnie, tylko nie wiem, czy to jest całkowicie bezpieczne. Czy przy treningach z obciążeniem mogę sobie zrobić krzywdę w takim wieku?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Wiele osób rozpoczyna treningi w młodym wieku. Nie będzie to stanowić dla Ciebie zagrożenia, pod warunkiem że ktoś doświadczony będzie nad Tobą czuwać. Musisz opanować technikę wykonywanych ćwiczeń oraz mieć odpowiednio dobrany plan treningowy. W tym wieku mądrze jest rozpoczynać od ćwiczeń ogólnorozwojowych. Zaprocentuje to w późniejszym okresie, a jednocześnie zacznie budować siłę, wytrzymałość oraz modelować sylwetkę wedle Twojej wizji. Także możesz śmiało rozpocząć treningi, jeśli nie doskwierają Ci żadne problemy zdrowotne. Na siłowniach powinni pracować wykwalifikowani instruktorzy. Zwróć się do takiej osoby o pomoc na starcie. Prócz pokazania techniki wykonywania ćwiczeń powinna ona pomóc dobrać Ci plan treningowy oraz obciążenie adekwatne do Twoich możliwości.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Jest certyfikowanym trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Swoją wiedzę zdobywał u najlepszych ekspertów w branży fitness w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy jako dietetyk w prywatnej placówce w Krakowie oraz doświadczenie w pracy jako trener personalny. Zajmuje się także pisaniem artykułów eksperckich na temat zdrowia, treningów i suplementacji oraz pracą w branży suplementacyjnej. Jest pasjonatem szermierki na pięści.

Inne porady tego eksperta