Omdlenia i krwotoki z nosa u aktywnej fizycznie nastolatki [Porada eksperta]
Mam 16 lat i trenuje aktywnie koszykówkę od 6 lat. Badania robione mamy średnio raz na 9 miesięcy, w tym morfologia, badanie moczu, EKG i ogólnorozwojowy test. Przez tez czas nigdy nie miałam złych wyników krwi, to znaczy dokładnie nie wiem, bo okazuje się, że lekarz podpisujący karty sportowe nawet nie zagląda do wyników i idą ona do szafki od razu po zrobieniu. Pomijając to, ostatnio robiłam morfologię w innym miejscu i doktor powiedziała mi, że wyniki są złe (za dużo któryś krwinek, podwyższona hemoglobina, za mało limfocytów). Trochę mnie to zmartwiło, bo od jakiegoś czasu faktycznie dzieje się ze mną coś niedobrego - krwotoki z nosa, zawroty głowy, a wczoraj omdlenie. Wiem, że brak wiedzy na temat tego których krwinek mam za dużo, ale niech mi Pan napisze cokolwiek o pozostałych dwóch, co to może być, jakie są tego przyczyny i skutki. I czy wizyta u lekarza ma być w trybie przyspieszonym czy na spokojnie?
Omdlenia oraz krwotoki z nosa mogą być objawem osłabienia organizmu spowodowanego jesiennym przesileniem bądź wynikiem niedawno przechodzonej choroby. Mówi Pani, że ma obecnie 16 lat, wnioskuję więc, że bardzo możliwym scenariuszem jest rozpoczęty intensywny proces dojrzewania. Badania zawsze warto wykonać. Jeżeli krwotoki oraz omdlenia zdarzają się często i samoistnie bez wyraźnej przyczyny, zalecam wizytę w trybie przyśpieszonym.
W innym przypadku natomiast polecam zadbać o odpoczynek, odpuścić treningi na kilka dni, wyspać się i zniwelować stres. W drugiej kolejności warto pomyśleć o zmianie sposobu odżywiania. Więcej owoców, warzyw i być może zwyczajnie kalorii. Pani organizm poddawany jest mocnym obciążeniom zarówno fizycznym, jak i umysłowym, z tego powodu potrzebuje więcej składników odżywczych. Proszę również nie zapominać, że wciąż się Pani rozwija. Po takich objawach mogę wnioskować, że może Pani mieć niedobory witamin z grupy B, żelaza oraz być może witaminy K. Pod takim kątem warto przeprowadzić badania.
Przyczyną krwotoków może być również uszkodzona śluzówka nosa, w takim wypadku można przeprowadzić zabieg przypalenia naczynek. Jeżeli lekarz nie wykryje żadnych rażących odchyleń w wynikach badań, należy poprawić jakość pożywienia, ilość kalorii, zadbać o dłuższy i lepszy sen oraz zmniejszyć nieco intensywność treningową.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta