Ból pachwiny podczas i po treningu [Porada eksperta]

2018-03-01 10:50

Od pewnego czasu borykam się z bólem pachwiny (w prawej nodze), który zaczyna się już podczas treningu i trwa z reguły do końca dnia, a następnego ranka nie ma już po nim śladu. Ból występuje podczas ok. 75% treningów, zwłaszcza tych bardziej intensywnych. Zdarza się, że po lżejszych wybieganiach ból ustępuje bądź mocno się zmniejsza po potreningowym rozciąganiu. Podczas biegu jest znośnie, ale czasem zaraz po skończonym biegu jestem zmuszony przez parę chwil utykać. Ostatnio zauważyłem, że podczas ćwiczeń mięśni brzucha w pewnym momencie również zaczęła boleć mnie pachwina, jdnak ból był na tyle znikomy, że już po kilkunastu minutach po zakończeniu ćwiczeń ustąpił. Czy to może być kwestia słabego rozciągnięcia, bądź nieprzystosowania organizmu do takiego obciążenia (zacząłem ćwiczyć stosunkowo niedawno, ale od zawsze byłem w całkiem dobrej formie)?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Moim zdaniem może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Pierwszą jest oczywiście mocne napięcie tego miejsca. Pomóc w takim wypadku może rozciąganie oraz automasaż za pomocą piłeczki lacrosse. Ostatecznie można udać się do fizjoterapeuty w celu profesjonalnego rozluźnienia tego miejsca.

Może tam również występować stan zapalny powodujący ból. W takim wypadku najpierw proszę spróbować maści przeznaczonych do redukcji stanów zapalnych dostępnych w zwykłych aptekach.

Nie jest to na pewno normalna reakcja organizmu nie przyzwyczajonego do wysiłku. Każdy trening powinna poprzedzać odpowiednia rozgrzewka oraz mobilizacja (załączam film z kilkoma prostymi ćwiczeniami mobilizującymi: youtube.com/watch?v=UcmE-e5_Yt8&t=2s oraz youtube.com/watch?v=E3j8MXL_emI&t=119s), które zniwelują możliwość. Każdy ból jest sygnałem od organizmu, że coś jest nie tak, dlatego proszę tego nie bagatelizować i spróbować rozwiązać to najpierw samemu podanymi sposobami, a w razie konieczności udać się do specjalisty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Jest certyfikowanym trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Swoją wiedzę zdobywał u najlepszych ekspertów w branży fitness w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy jako dietetyk w prywatnej placówce w Krakowie oraz doświadczenie w pracy jako trener personalny. Zajmuje się także pisaniem artykułów eksperckich na temat zdrowia, treningów i suplementacji oraz pracą w branży suplementacyjnej. Jest pasjonatem szermierki na pięści.

Inne porady tego eksperta