Trening na płaski brzuch po ciąży [Porada eksperta]

2018-01-15 15:19

Ćwiczę 5-6 razy w tygodniu, jestem bardzo aktywna, mam 170 cm wzrostu i waga 56 kg. Niestety po dwóch ciążach brzuch nadal jest wystający. Jakie treningi i jak często wykonywać na płaski brzuch?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie naturalnym
  2. Ćwiczenia na płaski brzuch po cesarskim cięciu

W przypadku kobiet po dwóch przebytych ciążach proces zawsze jest trudniejszy i bardziej czasochłonny. Podstawą jak w każdym wypadku jest jednak dieta, proszę zwrócić uwagę na to, czy jest ona odpowiednio zbilansowana oraz czy jakieś produkty nie powodują efektu wzdętego brzucha. Istotne jest również to, czy rodziła Pani naturalnie czy miała cesarskie cięcie. Treningi muszą trwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, aby wrócić do formy po porodzie. Uzależnione jest to również od stopnia wytrenowania przed ciążą.

Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie naturalnym

Ćwiczenia po porodzie należy zacząć po okołu 6 do 12 tygodniach. Wszystko zależy oczywiście od stanu zdrowia oraz tego, jak przebiegła ciąża. Przy naturalnym porodzie można po tym okresie wykonywać spokojnie ćwiczenia wzmacniające mięśnie poprzeczne brzucha. Ćwiczenia z pilatesu będą tutaj bardzo pomocne. Warto również wykonywać ćwiczenia, takie jak: nożyce pionowe, unoszenie miednicy w leżeniu na plecach oraz skręty z hantlami w siedzeniu na piłce fitnessowej.

Ćwiczenia na płaski brzuch po cesarskim cięciu

Ponieważ przy porodzie z cesarskim cięciem mięśnie zostają przecięte, potrzebują więcej czasu na regenerację. Z tego powodu najlepiej przed rozpoczęciem treningów skontaktować się z lekarzem oraz fizjoterapeutą. W takim wypadku warto rozpocząć od ćwiczeń mięśni Kegla, poprzez napinanie i rozluźnianie okolic krocza i pochwy. Intensywność ćwiczeń powinna być wzmacniania powoli i z rozwagą. Początkowo bardziej wskazane są spacery oraz wizyty na basenie niż wykonywanie brzuszków. Kiedy mamy już pewność, że mięśnie się zrosły i mamy pozwolenie na ćwiczenia, można rozpocząć od takich samych ćwiczeń jak przy porodzie naturalnym. Zawsze jednak najlepiej współpracować z osobą, która ma doświadczenie w pracy z kobietami po ciąży, ponieważ każdy organizm jest inny. Każda kobiet również dochodzi do siebie w innym czasie. To, jaki tryb życia prowadziła mama przed ciążą oraz w jej trakcie, ma również ogromny wpływ na czas wrócenia do pełni zdrowia i formy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Jest certyfikowanym trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Swoją wiedzę zdobywał u najlepszych ekspertów w branży fitness w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy jako dietetyk w prywatnej placówce w Krakowie oraz doświadczenie w pracy jako trener personalny. Zajmuje się także pisaniem artykułów eksperckich na temat zdrowia, treningów i suplementacji oraz pracą w branży suplementacyjnej. Jest pasjonatem szermierki na pięści.

Inne porady tego eksperta