Jak schudnąć po zawale serca i operacji kręgosłupa? [Porada eksperta]

2017-10-24 11:49

Mam 53 lata, jestem po zawale serca i po dwóch operacja kręgosłupa. Ważę 101 kg, nie ćwiczę. Operacje raczej nic nie dały, bo po przejściu 300 m nadal drętwieje mi lewa noga. Co mogę zrobić, żeby schudnąć?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Biorąc pod uwagę Pana stan zdrowia, najistotniejsze będzie, aby rozpoczął Pan odpowiednie odżywianie. Zmiana nawyków żywieniowych pozwoli poczuć się lepiej, schudnąć oraz zadbać o stan zdrowia. Dieta to 70% sukcesu oraz tego, w jakim jesteśmy stanie. Z tego powodu powinien Pan wypijać dziennie minimum 3 litry wody. Niech to będzie proces i codziennie należy zwiększać tę ilość, aż uda się wypić wystarczająco.

Drugą kwestią są posiłki. Powinien Pan unormować swoje odżywianie. Stałe godziny posiłków będą dla organizmu znakiem, że nie musi magazynować tkanki tłuszczowej. Powinien Pan jeść dużo warzyw, kasz oraz chudego mięsa i jaj, unikać należy białego pieczywa, produktów wysoko przetworzonych, alkoholu i cukru.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to zalecić mogę spacery z kijkami do nordic walkingu oraz basen. W wodzie nie obciąża Pan stawów ani kręgosłupa. Przede wszystkim zalecam jednak wizytę u dietetyka klinicznego w celu dopasowania indywidualnie diety, która uwzględni wszystkie Pana dolegliwości. Proszę również udać się do fizjoterapeuty w celu opracowania programu ćwiczeń, który wzmocni mięśnie po przebytych operacjach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Jest certyfikowanym trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Swoją wiedzę zdobywał u najlepszych ekspertów w branży fitness w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy jako dietetyk w prywatnej placówce w Krakowie oraz doświadczenie w pracy jako trener personalny. Zajmuje się także pisaniem artykułów eksperckich na temat zdrowia, treningów i suplementacji oraz pracą w branży suplementacyjnej. Jest pasjonatem szermierki na pięści.

Inne porady tego eksperta