Jakie ćwiczenia dla nastolatka na schudnięcie i sylwetkę? [Porada eksperta]

2017-10-18 11:55

Mam 15 lat i 180 cm wzrostu, ważę 85,5 kg. Jak mam ćwiczyć, żeby schudnąć, i wyrzeźbić sylwetkę?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Mając 15 lat wciąż się rozwijasz, więc Twoja muskulatura będzie się rozrastać naturalnie. Odpowiednimi ćwiczeniami jesteś w stanie oczywiście ukierunkować oraz przyśpieszyć ten proces. Na samym początku skoncentruj się na ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Pomogą one budować naturalną siłę organizmu i dadzą Ci podstawę do uprawiania każdego rodzaju sportu, na jaki się zdecydujesz w późniejszym okresie.

Ćwiczenia, które polecam, bazują na ruchach z własnym ciężarem ciała: podciąganie oraz wszystkie jego wariacje, pompki wszelkiego rodzaju, pompki na poręczach, czyli tzw. dipy, przysiady, wykroki, ćwiczenia na mięśnie brzucha. Świetnym rozwiązaniem są również ćwiczenia za pomocą systemu podwieszanego TRX (załączam link z filmem instruktażowym, pokazującym przykładowe ćwiczenia: www.youtube.com/watch?v=_oD6YRTfcpg&t=125s). Dodatkowo możesz zapisać się na zajęcia grupowe: sztuki walki, sporty drużynowe itd. w zależności, co lubisz. Tam będziesz mieć odpowiednio ukierunkowany trening na rozwój ogólny. Treningi czysto siłowe możesz rozpocząć mniej więcej od ukończenia 16. roku życia. Daj sobie czas na wdrożenie i zadbaj o odpowiednie odżywanie, ponieważ to ono jest kluczem do budowy masy mięśniowej. Bez nadmiaru zdrowych kalorii organizm nie będzie wstanie budować mięśni.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Jest certyfikowanym trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Swoją wiedzę zdobywał u najlepszych ekspertów w branży fitness w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy jako dietetyk w prywatnej placówce w Krakowie oraz doświadczenie w pracy jako trener personalny. Zajmuje się także pisaniem artykułów eksperckich na temat zdrowia, treningów i suplementacji oraz pracą w branży suplementacyjnej. Jest pasjonatem szermierki na pięści.

Inne porady tego eksperta