Dieta i ćwiczenia dla młodej mamy na płaski brzuch [Porada eksperta]

2014-12-21 21:08

Jestem szczupłą osobą, ale mam problem, bo nie wiem jakie ćwiczenia wykonywać, żeby mieć mniejszy brzuch. Co prawda po ciąży mojej byłam płaska jak deska, ale minęło 1,5 roku i mój brzuch stał się taki jakbym była znów w 3-4 miesiącu. Chciałabym jakieś domowe sposoby na pozbycie się brzucha, bo nie mam zbytnio możliwości wyjścia na siłownię - mam synka, którego wychowuję sama. Bardzo często podjadam w nocy :) Jem wszystko, co się da, może wystarczy mieć dietę? Zmienić chleb czy dodatki?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się nad przyczynami wzrostu poziomu tkanki tłuszczowej. Czy przed ciążą byłaś osobą aktywną, która mogła zjeść dużo i nie przytyć? A może aktywność nigdy nie była znaczna, a problem z objadaniem się i podjadaniem powstał dopiero później? Są jeszcze inne możliwości, ale skupmy się na tych dwóch, najbardziej prawdopodobnych.

W pierwszym przypadku można wnioskować, że masz dość szybką przemianę materii, jednak brakuje ci ruchu. W drugim przypadku problem może być natury psychologicznej. Spędzanie większości czasu w domu może prowadzić chwilami do irytacji, znudzenia, wpadnięcia w rutynę. Kobiety często łączą emocje z jedzeniem, np. jedzą na polepszenie humoru, z poczucia osamotnienia, gdy są zdenerwowane, w formie nagrody lub z braku wystarczającej ilości absorbujących zajęć i nie zdają sobie z tego sprawy. Pamiętajmy, że niektóre kobiety dotyka depresja poporodowa, która może objawiać się schudnięciem lub przytyciem. Na każdą z tych przyczyn jest rozwiązanie, np. oglądanie komedii na poprawę nastroju, częstsze zapraszanie do siebie znajomych, słuchanie spokojnej muzyki w chwilach złości oraz unikanie rutyny, urozmaicając swój plan dnia.

Przede wszystkim przestań się objadać i podjadać w nocy. W tej chwili prawdopodobnie masz z tego powodu takie wahania cukru we krwi, że ciągle czujesz się głodna. Możesz zastępować pieczywo ryżem brązowym, kaszą gryczaną lub innymi źródłami węglowodanów złożonych, co zmniejszy prawdopodobieństwo napadu głodu. Posiłek spożywaj co około 3 godziny, staraj się dodawać warzywa. Jeśli obudzisz się w nocy i będziesz czuć głód, wypij szklankę lub dwie wody mineralnej i szybko połóż się do łóżka bez zaglądania do lodówki. Wyrzuć z domu wszystkie słodycze oraz inne wysokoenergetyczne przekąski, które najlepiej, żebyś spożywała najwyżej raz w tygodniu.

W naszym serwisie znajdziesz wiele cennych wskazówek jak odżywiać się prawidłowo oraz porady dotyczące treningu ukierunkowanego na redukcję tkanki tłuszczowej. W domu możesz wykonywać np. co 3 dni treningi interwałowe, które trwają dość krótko lub siłowe, stosując obciążenie własnego ciała (bodyweight exercises).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta