Suplementy na wzrost masy dla ćwiczących na siłowni [Porada eksperta]

2014-10-15 13:09

Jakie rodzaje suplementów na wzrost masy mięśniowej poleciłabyś osobie ćwiczącej 3-4 razy w tygodniu? Rozgrzewka: 10 minut na bieżni, później na maszynach 3 razy po 12 powtórzeń (poszczególne partie mięśni). Na koniec brzuszki na piłce i rozciąganie pleców na ławeczce.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Pracując w zakresie 12-15 powtórzeń twoja aktywność jest aktualnie ukierunkowana na inne cele treningowe. W celu zmaksymalizowania efektów treningu zmniejsz liczbę powtórzeń do 8-10 w każdej serii. Istnieją różne metody treningowe, w których stosuje się zmienną liczbę powtórzeń lub np. trening danej partii tylko raz w tygodniu, jednak polecam zaczynać od najprostszych rozwiązań oraz uważnej obserwacji ciała.

Nie znam twojej historii treningów, więc trudno jest wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Weź jednak pod uwagę to, że jeśli dany plan treningowy nie przynosi oczekiwanych skutków, być może trzeba zmienić plan treningowy (np. intensywność treningu, długość odpoczynku między seriami), skuteczność regeneracji bądź dietę. Każdy organizm posiada własne indywidualne cechy i predyspozycje (np. odnośnie włókien mięśniowych, szybkości regeneracji lub adaptacji do planu treningowego), więc nie ma uniwersalnej metody dla wszystkich, jednak będąc otwartym na wprowadzanie zmian w stylu życia, z biegiem czasu poznajesz swój organizm coraz bardziej.Dodatkowo sprawniejsze funkcjonowanie organizmu, szybszą regenerację może wspomóc rozciąganie wszystkich mięśni po treningu lub np. 1-2 razy w tygodniu. Po szczególnie intensywnym treningu należy zaniechać wykonania rozgrzewki.

Jeśli chodzi o suplementy, dla zabieganych mogę polecić, w zależności od planu posiłków, odżywki węglowodanowe, węglowodanowo-białkowe lub odżywki białkowe. Sięganie po różnorodne inne środki, np. doping odradzam. Kulturyści poświęcają często całe swoje życie i zdrowie dla sylwetki swoich marzeń. Warto zwrócić uwagę na to, czy własny styl życia nie sprzyja zwiększeniu poziomu estrogenu lub obniżeniu testosteronu, np. częste spożywanie alkoholu (szczególnie piwa), niska stymulacja seksualna, częsty kontakt z estrogenami środowiskowymi, stres, nieodpowiednia dieta, utrzymywanie wysokiego poziomu tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta